StoryEditor

5 tysięcy budek igloo dla cieląt na jednej fermie? Tak wygląda hodowla w Wisconsin

Podróże kształcą... W USA farmy mleczne i odchów cieląt wyglądają kompletnie inaczej niż w Europie. Różnicę widać przede wszystkim w skali hodowli. A jak żyją cielęta urodzone w USA?
03.10.2023., 16:10h

Wisconsin: amerykańska Kraina Mleka

W maju redaktorzy z niemieckiego top agrar odwiedzili Wisconsin, nazywany amerykańską stolicą mleka. Stan ten zajmuje obszar ok. 170 tys. km2 i wg badania przeprowadzonego przez amerykański magazyn rolniczy Hoard‘s Dairyman, w 2022 roku hodowano tam ok. 1,27 mln krów mlecznych (o średniej wydajności 11 368 kg mleka), co oznacza drugie miejsce w USA pod względem liczby krów, zaraz za najbardziej mleczną Kalifornią.

Tam, gdzie jest wiele krów, jest także wiele cieląt – we wspomnianym badaniu ustalono, że ok. 44% z nich mieszka w igloo, a kolejne 46% w oborach z systemem boksowym. Grupowa hodowla stanowi ok. 25% ogółu.

Amerykańskie przepisy dotyczące odchowu cieląt nie są jednolite, różnią się w zależności od stanu. Jednak Krajowy Program Hodowli Krów Mlecznych dostarcza hodowcom pewnych wytycznych, które trzeba spełnić – przykładowo dla zwierząt o wadze do 200 kg wymagane jest legowisko ze ściółką o minimalnej powierzchni 3,25 m2.

Około 44% cieląt w Stanach Zjednoczonych żyje w budkach typu igloo na wolnym powietrzu.
Około 44% cieląt w Stanach Zjednoczonych żyje w budkach typu igloo na wolnym powietrzu.

Z wizytą na Pagels Ponderosa

W krajobrazie Wisconsin dominują fermy mleczne. Ich...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 13:40