StoryEditor

Śmiertelne upały w USA. Padło tysiące krów.

  W Stanach Zjednoczonych tego lata wystąpiły rekordowe upały. Na pastwiskach w Iowa, Nebrasce i Kansas padło tysiące sztuk bydła.
10.08.2023., 13:08h

W tych trzech stanach w lipcu wystąpiła bardzo wysoka temperatura (ok. 47o C, w połączeniu z wysoką wilgotnością spowodowało stres cieplny u pastwiskowo utrzymywanego bydła. Tylko w stanie Iowa zutylizowano z tego powodu 4 tys. sztuk bydła. Jest to piąty co do wielkości produkcji stan w USA, gdzie utrzymywane jest bydło (630 tys. szt.).

Z kolei w Kansas padło mniej zwierząt, bo 50, ale w ubiegłym roku padło tam tysiące sztuk, również z powodu upałów.

Pomoc zwierzętom i rolnikom

Hodowcy robią wszystko, żeby zapewnić zwierzętom cień, wentylację i zraszacze. W obliczu rekordowo wysokich temperatur, ale również wysokich cen bydła, producenci i urzędnicy walczą o to, by mogli utrzymać stada.

W odpowiedzi na straty bydła Michael J. Flood, przedstawiciel Nebraski, napisał list do sekretarza ds. rolnictwa USA, Toma Vilsacka, prosząc Departament Rolnictwa i Administracji Usług Rolniczych Stanów Zjednoczonych o szybkie reagowanie na prośby producentów i rozpatrywanie wniosków o pomoc.

Obecnie program odszkodowań dla zwierząt gospodarskich FSA zapewnia pokrycie tylko do 75 procent wartości zwierzęcia. Chociaż całkowita liczba utraconych zwierząt nie została jeszcze oficjalnie policzona, przewidywano już, że liczba bydła przeznaczonego do przetwórstwa będzie w najbliższej przyszłości niewątpliwie niższa.

Pogłowie bydła spada w USA

Dotkliwe susze w zachodnich Stanach Zjednoczonych, w połączeniu z rosnącymi kosztami paszy, doprowadziły do ​​rozproszenia i zmniejszania liczby stad. W tym roku jest o 3% niższe pogłowie krów i jałówek. Pogłowie bydła w USA wynosi obecnie 89,3 miliona sztuk, w porównaniu do 92,1 miliona sztuk w styczniu 2022 r. Amerykanie twierdzą, że będą mieli do czynienia z gwałtownymi spadkami podaży wołowiny przez następne trzy lata z rzędu, a tym samym wyższymi cenami wołowiny. Analitycy twierdzą, że Stany nie odbudują pogłowia co najmniej przez dwa kolejne lata.

Oprac. dkol na podst. agdaily.com

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 02:44