StoryEditor

Tlenek cynku zakazany!

Komisja Europejska zagłosowała za wycofaniem tlenku cynku z produkcji świń. Sprawdź, kiedy zakaz wejdzie w życie i jakie są alternatywy.
21.07.2017., 14:07h
Komisja Europejska przychyliła się do wcześniejszych zaleceń  Komisji ds. Weterynaryjnych Produktów Leczniczych i zagłosowała za wycofaniem tlenku cynku jako instrumentu weterynaryjnego. Zakaz stosowania wysokich stężeń tego preparatu zacznie obowiązywać producentów świń w całej Wspólnocie za pięć lat.

Obecnie w większości krajów członkowskich ZnO jest zarejestrowany jako produkt medyczny, stosowany w paszy dla prosiąt przez pierwsze dwa tygodnie po odsadzeniu i przepisywany na receptę przez lekarzy weterynarii. Środek ten zapewnia młodym świniom ochronę przed biegunką i wspiera funkcjonowanie przewodu pokarmowego zwierząt. Stosowanie ZnO znacznie ogranicza konieczność użycia antybiotyków u prosiąt, co jest istotne ze względu na lekooporność bakterii, która staje się coraz większym problemem w terapii ludzkiej.

Zgodnie z art. 1 Decyzji, państwo członkowskie może odroczyć wycofanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla produktów leczniczych, jeżeli uzna, że natychmiastowe ich wycofanie może mieć niekorzystny wpływ np. na sektor trzody chlewnej ze względu na brak dostępności środków alternatywnych. Okres odroczenia nie może przekroczyć pięciu lat od daty przyjęcia tej decyzji. Liczymy, że nasze władze skorzystają z możliwości odroczenia – póki co nie ma wielu alternatyw do stosowania ZnO w paszy dla odsadzonych świń.
pj-t
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 16:30