StoryEditor

Wietnamczycy sklonowali świnkę zwisłobrzuchą

Popularna na całym świecie, jako zwierzątko domowe, a jednak zagrożona wyginięciem. To skłoniło naukowców w Wietnamie do intensywnych prac genetycznych. Klonowanie się udało! 
19.03.2021., 15:03h
Świnki wietnamskie inaczej świnie zwisłobrzuche pochodzą, jak sama nazwa wskazuje … z Wietnamu, a dokładniej z północny tego kraju. Zwierzę ma charakterystyczną czarną, pomarszczoną skórę. FAO sklasyfikowała je jako rasę zagrożoną.

Oprócz tego, że mieszkają w wielu domach na całym świecie i są podobno wspaniałymi kompanami, ze względu na swoją inteligencję, to także produkują mięso o bardzo dobrych walorach kulinarnych.  

Narodowy Instytut Nauk o Zwierzętach podlegający Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosił w niedzielę, że cztery młode wietnamskie świnki zwisłobrzuche zostały rozmnożone techniką klonowania z wykorzystaniem komórek somatycznych pochodzących z tkanek ucha.

Pham Cong Thieu, szef instytutu nauk o zwierzętach, powiedział, że „narodziny” młodych świń były dla Wietnamu skokiem technologicznym w klonowaniu zwierząt.
„Osiągnięcie to otworzyło nowe ścieżki badawcze w zakresie stosowania technologii klonowania zwierząt przy wyborze i ochronie ras zwierząt, które są bardzo rzadkie lub mają dużą wartość ekonomiczną” - powiedział.

Oprac. dkol na podst. e.vnexpress.net
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 20:54