StoryEditor

Jak powstrzymać spadek konsumpcji mięsa i produkować w zrównoważony sposób?

Czym jest dla producentów świń wieprzowina ze zrównoważonej produkcji i jak powstrzymać spadek konsumpcji tego mięsa – to pytania, na które szukaliśmy odpowiedzi podczas Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu.
02.01.2024., 16:39h

Mamy w branży co najmniej kilka tematów, które nas poruszają. Wszyscy producenci świń zostali włączeni do dyskusji o długich ogonach, końcu ery klatkowej, bezbolesnej kastracji oraz roślinnych alternatywach dla mięsa. Ważne jest jednak to, by w przyszłości konsumenci nie odwrócili się od wieprzowiny.

– Musimy spojrzeć w tym kontekście na konsumpcję wieprzowiny, która spada w całej Europie. W Austrii w ciągu 5 lat straciliśmy 5 kg, w Niemczech spożycie tego gatunku mięsa spadło o prawie 10 kg. Powody tego stanu rzeczy są różne – mówił podczas Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu rozpoczynający sesję świnie Johann Schlederer, szef Austriackiej Giełdy Świń.

Wyzwania dla branży

To z pewnością dyskusja o dobrostanie zwierząt, zarządzaniu branżą, klimacie. Mamy również prężnie działające organizacje pozarządowe (NGOs) w każdym kraju. Wszystko to zdaniem eksperta przyczynia się do mniejszej konsumpcji wieprzowiny. Dlatego musimy zadać sobie pytanie, w jakim kierunku mamy zmierzać? Jak możemy zmienić systemy produkcji, żeby zatrzymać spadek konsumpcji?

image

Musimy zadać sobie pytanie w jakim kierunku mamy zmierzać? Jak możemy zmienić systemy produkcji, żeby zatrzymać spadek konsumpcji?

FOTO: Shutterstock

– Jednym z wyzwań jest specjalna oferta kierowana do krytycznych konsumentów. Taka, którą będą w stanie zaakceptować. Innym problemem są rekompensaty, które należy zapewnić rolnikom chcącym podwyższać normy dobrostanu, to ważne szczególnie w kontekście młodych rolników, wykazujących zainteresowanie tym tematem – uważa Schlederer.

Branża nie może pozostawać głucha na żądania NGOs. Musi z jednej strony brać udział w dialogu i odpowiadać na stawiane przez te organizacje zarzuty, z drugiej respektować stanowisko obrońców praw zwierząt, dzięki czemu rolnictwo będzie bardziej akceptowalne dla społeczeństwa. Zdaniem eksperta może nam w tym pomóc dalszy rozwój mechanizacji systemów ochrony i podwyższania dobrostanu zwierząt, a także ulokowanie produkcji pomiędzy rolnictwem konwencjonalnym a organicznym.

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. maj 2024 05:39