Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Wymagania dobrostanowe – czy producentów świń czeka rewolucja?

Wiele się mówi o dobrostanie zwierząt, rosnących wymaganiach i presji ze strony konsumentów. Czy producentów świń czeka rewolucja? O to zapytaliśmy prof. Romana Kołacza z IMW UMK w Toruniu podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie!

Dominika Mulak25 czerwca 2021, 18:02
– Nie ulega wątpliwościom, że czekają nas zmiany. Zmiany, które moim zdaniem nastąpią bardzo szybko, bo na pewno dojdzie do zmiany dyrektywy dotyczącej warunków utrzymania świń. Jest już konkretny wniosek Parlamentu Europejskiego jeżeli chodzi o zakaz utrzymywania zwierząt w klatkach, w tym również jarzmowego utrzymania loch. W tym względzie stanowisko komisarza rolnego, Janusza Wojciechowskiego, jak i przypuszczam całej Komisji będzie pozytywne żeby tę dyrektywę zmienić. Tego oczekuje społeczeństwo – mówi prof. Roman Kołacz z Instytutu Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jak dodał, jest przekonany, że jeśli dyrektywa zostanie zmieniona, będzie ona dotyczyć od razu – jeżeli mówimy o rewolucji – nowo wybudowanych obiektów, natomiast w przypadku już istniejących będzie vacatio legis po to, aby dostosować te warunki utrzymania.

Kiedy możemy się spodziewać tych zmian i co z zakazem kastracji? Koniecznie obejrzyj cały wywiad!


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)