StoryEditor

Wymagania dobrostanowe – czy producentów świń czeka rewolucja?

Wiele się mówi o dobrostanie zwierząt, rosnących wymaganiach i presji ze strony konsumentów. Czy producentów świń czeka rewolucja? O to zapytaliśmy prof. Romana Kołacza z IMW UMK w Toruniu podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie!
25.06.2021., 17:06h
– Nie ulega wątpliwościom, że czekają nas zmiany. Zmiany, które moim zdaniem nastąpią bardzo szybko, bo na pewno dojdzie do zmiany dyrektywy dotyczącej warunków utrzymania świń. Jest już konkretny wniosek Parlamentu Europejskiego jeżeli chodzi o zakaz utrzymywania zwierząt w klatkach, w tym również jarzmowego utrzymania loch. W tym względzie stanowisko komisarza rolnego, Janusza Wojciechowskiego, jak i przypuszczam całej Komisji będzie pozytywne żeby tę dyrektywę zmienić. Tego oczekuje społeczeństwo – mówi prof. Roman Kołacz z Instytutu Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jak dodał, jest przekonany, że jeśli dyrektywa zostanie zmieniona, będzie ona dotyczyć od razu – jeżeli mówimy o rewolucji – nowo wybudowanych obiektów, natomiast w przypadku już istniejących będzie vacatio legis po to, aby dostosować te warunki utrzymania.

Kiedy możemy się spodziewać tych zmian i co z zakazem kastracji? Koniecznie obejrzyj cały wywiad!
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 15:40