Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Claas rozpędza się na Wschodzie

Obrazek

Rekordowa sprzedaż w Europie Wschodniej znacznie poprawiła wynik finansowy firmy Claas. Wszystko za sprawą… dobrej pogody, bo wysokie plony przyczyniły się do zwiększenia zapotrzebowania na nowoczesny sprzęt rolniczy.

Jan Beba26 stycznia 2018, 15:50
Na kwocie 3,76 miliarda euro zatrzymał się licznik finansowy firmy Claas w 2017 roku. Maszyny za właśnie taką kwotę w minionym roku znalazły nowych właścicieli. W poprzednim okresie finansowym sprzedaż wyniosła 3,63 mld euro. Poza tym firma chwali się, że w 2017 roku zyski zostały niemalże podwojone i osiągnęły wartość 184 milionów euro w porównaniu do 93 milionów euro w roku wcześniejszym.

Mimo pozytywnego wyniku finansowego, do którego istotnie przyczyniły się zwiększone zakupy rolników w Europie Wschodniej i Ameryce Południowej prognozy dla Europy Zachodniej i pozostałych krajów, nie były już tak optymistyczne. Jedynie w Niemczech Claas zanotował nieznaczny wzrost sprzedaży. We Francji natomiast, zgodnie z przewidywaniami, sprzedaż drastycznie spadła z uwagi na zniesienie specjalnej amortyzacji podatkowej dla rolników. Podobnie spadki zanotowały jedne z większych rynków rolniczych w Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Firma ma jednak nadzieję, że w tym roku na rynku maszynowym zaobserwujemy umiarkowany wzrost, na co mogą wpłynąć rosnące ceny skupu mleka oraz przewidywane ożywienie na rynku francuskim. Zyski gospodarstw rolnych według prognoz mają się nieznacznie zwiększyć w większości regionów świata.

Aby się dobrze przygotować w 2017 roku Claas solidnie zainwestował. Na badania i rozwój w 2017 roku producent z Harsewinkel przeznaczył 217 milionów euro. To o 6 mln więcej niż w roku 2016. Jest to jednak wartość dwukrotnie wyższa niż jeszcze 10 lat temu. Warto podkreślić, że co dziesiąty zatrudniony w Claasie pracuje w dziale badań i rozwoju. Efektem tych działań są nowe konstrukcje maszyn, które mogliśmy podziwiać na taragch Agritechnica – szerzej opisane w top agrar Polska 10/2017 i dodatku top technika Premium 4/2017.

Do ważniejszych osiągnięć firmy w minionym roku zaliczyć należy ukończenie budowy nowego centrum rozwoju elektroniki w Dissen w Dolnej Saksonii. Centrum w Dissen jest kolejnym krokiem w kierunku cyfryzacji rolnictwa. W Harsewinkel powstaje nowe centrum testowo – inspekcyjne oraz centrum do pracy nad rozwojem przyszłościowych modeli biznesowych. 
Fot. Beba


1 z 1
Na kwocie 3,76 miliarda euro zatrzymał się licznik finansowy firmy Claas w 2017 roku.

Na kwocie 3,76 miliarda euro zatrzymał się licznik finansowy firmy Claas w 2017 roku.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)