StoryEditor

Claas rozpędza się na Wschodzie

Rekordowa sprzedaż w Europie Wschodniej znacznie poprawiła wynik finansowy firmy Claas. Wszystko za sprawą… dobrej pogody, bo wysokie plony przyczyniły się do zwiększenia zapotrzebowania na nowoczesny sprzęt rolniczy.
26.01.2018., 22:01h
Na kwocie 3,76 miliarda euro zatrzymał się licznik finansowy firmy Claas w 2017 roku. Maszyny za właśnie taką kwotę w minionym roku znalazły nowych właścicieli. W poprzednim okresie finansowym sprzedaż wyniosła 3,63 mld euro. Poza tym firma chwali się, że w 2017 roku zyski zostały niemalże podwojone i osiągnęły wartość 184 milionów euro w porównaniu do 93 milionów euro w roku wcześniejszym.

Mimo pozytywnego wyniku finansowego, do którego istotnie przyczyniły się zwiększone zakupy rolników w Europie Wschodniej i Ameryce Południowej prognozy dla Europy Zachodniej i pozostałych krajów, nie były już tak optymistyczne. Jedynie w Niemczech Claas zanotował nieznaczny wzrost sprzedaży. We Francji natomiast, zgodnie z przewidywaniami, sprzedaż drastycznie spadła z uwagi na zniesienie specjalnej amortyzacji podatkowej dla rolników. Podobnie spadki zanotowały jedne z większych rynków rolniczych w Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Firma ma jednak nadzieję, że w tym roku na rynku maszynowym zaobserwujemy umiarkowany wzrost, na co mogą wpłynąć rosnące ceny skupu mleka oraz przewidywane ożywienie na rynku francuskim. Zyski gospodarstw rolnych według prognoz mają się nieznacznie zwiększyć w większości regionów świata.

Aby się dobrze przygotować w 2017 roku Claas solidnie zainwestował. Na badania i rozwój w 2017 roku producent z Harsewinkel przeznaczył 217 milionów euro. To o 6 mln więcej niż w roku 2016. Jest to jednak wartość dwukrotnie wyższa niż jeszcze 10 lat temu. Warto podkreślić, że co dziesiąty zatrudniony w Claasie pracuje w dziale badań i rozwoju. Efektem tych działań są nowe konstrukcje maszyn, które mogliśmy podziwiać na taragch Agritechnica – szerzej opisane w top agrar Polska 10/2017 i dodatku top technika Premium 4/2017.

Do ważniejszych osiągnięć firmy w minionym roku zaliczyć należy ukończenie budowy nowego centrum rozwoju elektroniki w Dissen w Dolnej Saksonii. Centrum w Dissen jest kolejnym krokiem w kierunku cyfryzacji rolnictwa. W Harsewinkel powstaje nowe centrum testowo – inspekcyjne oraz centrum do pracy nad rozwojem przyszłościowych modeli biznesowych. 
Fot. Beba
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 00:35