Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Dwa lata doświadczeń polowych Väderstad

Obrazek

Wyniki doświadczeń jakie Väderstad prowadzi w RSP Twardawa na Opolszczyźnie dają cenne wskazówki, dzięki którym można stymulować rozwój roślin i zwiększać plony.

Dawid Konieczka7 grudnia 2016, 17:44

To już dwa lata, od kiedy szwedzki producent maszyn prowadzi doświadczenia polowe na południu Polski. Badaniami objęto pszenicę ozimą, rzepak, kukurydzę i soję. Każda z roślin uprawiana jest w technologii uproszczonej, gdzie głównym narzędziem uprawowym jest uniwersalny agregat Väderstad Top Down. Pod pszenicę i rzepak pola doświadczalne spulchniane są na głębokość 15, 20, 25 i 30 cm. Kontrolą, względem której porównywane są wyniki jest fragment pola uprawiany w technologii konwencjonalnej z wykorzystaniem pługa. Jednym z poletek doświadczalnych jest uprawa pszenicy i rzepaku w technologii pasowej StripTill.

Pracownicy Väderstad wspólnie z pracownikami naukowymi z uczelni wyższych obserwują rozwój roślin na plantacjach przez cały okres wegetacyjny. Liczą ilość pędów bocznych, kłosów na 1 m2, MTZ zbieranego ziarna, mierzą masę systemu korzeniowego w różnych fazach rozwojowych roślin itd. Z ich obserwacji wynika, że najlepsze plony na ciężkich glebach uzyskuje się gdy gleba jest spulchniona na głębokość 25 cm. Inaczej jest na stanowiskach lekkich. Tutaj najwięcej zbiera się z poletek uprawionych na głębokość 20 cm. Ważnym aspektem badanym oprócz wysokości plonu jest zużycie paliwa i nakład czasu potrzebny na uprawę pola.

Kukurydza stanowi ważny fragment badań Väderstad. Szczególną uwagę kładzie się na równomierność rozmieszczenia roślin w rzędzie, co bezpośrednio przekłada się na wysokość plonu. Poza tym z obserwacji na południu Polski wynika, że każdy dzień opóźnienia terminu siewu kukurydzy może powodować obniżenie plonu ziarna o nawet 120 kg/ha. Dlatego gdy warunki do siewu są optymalne nie można zwlekać z siewem. Tutaj liczy się wydajność siewnika, ważne jest to aby posiać kukurydzę w krótkim czasie. Jak dowodzą doświadczenia Väderstad siewnik Tempo umożliwia dokładny i precyzyjny siew kukurydzy nawet z prędkością 14 km/h.

Swoje doświadczenia w pierwszych dniach grudnia Väderstad zaprezentował na spotkaniu w okolicach Wrocławia. W konferencji wzięło udział około 300 rolników. Ważnym punktem spotkania była uprawa pasowa z wykorzystaniem siewnika Väderstad Spirit C StripDrill. W tej technologii ważną rolę odgrywa ultrapłtyka uprawa ścierniska, której zadaniem jest przede wszystkim pobudzenie do kiełkowania nasion samosiewów i chwastów. Bardzo płytką uprawę na ok. 2 cm umożliwia brona Carrier i elementami roboczymi CrossCutter Discs.
dk
 
Foto: Konieczka1 z 5
W spotkaniu Väderstad wzięło udział ok. 300 rolników.

W spotkaniu Väderstad wzięło udział ok. 300 rolników.

2 z 5
Dyrektor zarządzający Väderstad Polska Piotr Osiński (po lewej) i dr Ryszard Bandurowski z RSP Twardawa.

Dyrektor zarządzający Väderstad Polska Piotr Osiński (po lewej) i dr Ryszard Bandurowski z RSP Twardawa.

3 z 5
Wyniki badań polowych Väderstad.

Wyniki badań polowych Väderstad.

4 z 5
Wyniki badań polowych Väderstad.

Wyniki badań polowych Väderstad.

5 z 5
Wyniki badań polowych Väderstad.

Wyniki badań polowych Väderstad.

Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)