Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Oleje do silników biogazowni

Obrazek

Nawet osiem tysięcy godzin rocznie pracują stosowane w biogazowniach silniki kogeneracyjne, zwane również silnikami gazowymi. Kogeneracja potwierdza, że łączne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej jest bardziej efektywne, niż wytwarzanie ich osobno.

Jan Beba22 czerwca 2022, 17:16

Zwróćmy uwagę, że biogaz i biometan będą miały zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. i pomogą UE zmniejszyć zależność od zewnętrznych dostaw energii. W Polsce działa ponad 300 biogazowni, które wykorzystują naturalne źródła energii w tym biogaz. Wśród istotnych zalet należy możliwość łatwego magazynowania biogazu i produkowania go w stałym tempie, co pomaga zrównoważyć dostawy energii z nieciągłych źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa. Można nim również handlować i produkować go w Polsce, unikając uzależnienia od dostawców zewnętrznych.

Połączenie działalności rolniczej z produkcją energii odnawialnej za pomocą biogazu przynosi wiele korzyści: pomaga rolnikom efektywnie gospodarować odpadami i pozostałościami, zmniejsza emisje z rolnictwa oraz poprawia jakość gleby i różnorodność biologiczną na polach uprawnych.

W zależności od konstrukcji biogazowni, część ciepła z kogeneracji może być używana do wspomagania procesów produkcyjnych – np. do utrzymania odpowiedniej temperatury instalacji, natomiast nadwyżki ciepła można wykorzystać do lokalnego ogrzewania. Wyprodukowana energia elektryczna jest głównie wprowadzana do sieci elektroenergetycznej. Wynika z tego, że każda godzina pracy jednostki kogeneracyjnej przekłada się na wymierne przychody z tytułu produkcji energii. Oczkiem w głowie inżynierów jest więc ograniczanie czasu przestojów i kosztów serwisu przez wydłużanie okresu między wymianami oleju.

Warto podkreślić, że pracujące niemal bez przerw stacjonarne silniki gazowe są narażone na ekstremalne warunki pracy. Jak wskazują eksperci firmy Q8 Oils, wymaga to zaawansowanych środków smarnych, o wyjątkowej stabilności oksydacyjnej i niskiej zawartości popiołu. Wybrany do takiego silnika olej powinien przed wszystkim pozwalać na utrzymanie silnika w czystości i obniżyć koszty eksploatacji.

Oleje do silników gazowych Q8

Do pracy w silnikach gazowych marka Q8 szczególnie poleca serię olejów Mahler, które spotkać można w jednostkach kogeneracyjnych u producentów silników takich jak Jenbacher, MWM, MTU, Waukesha, Caterpillar, Perkins, Guascor, MAN, Deutz, Rolls Royce Bergen, Tedom czy Wartsila. Dzięki własnemu centrum badawczo – rozwojowemu eksperci Q8 Oils indywidualnie dobierają dodatki produkowanego dla danej serii silników oleju, dzięki czemu udaje się znacznie przewyższyć specyfikacje standardowych olejów silnikowych. W efekcie takich działań firma Q8Oils podpisała, np. umowę partnerską z Innio Jenbacher na dostawę środków smarnych do wszystkich silników gazowych, które pracują na gazie innym niż ziemny, w tym biogazie, gazie ściekowym i gazie wysypiskowym.

q8olis, syntaco

Q8Oils jest częścią Kuwait Petroleum Corporation (KPC), która znajduje się w pierwszej dziesiątce największych koncernów petrochemicznych na świecie. Q8Oils opracowuje, produkuje i dostarcza kompleksowe portfolio ponad 1000 zaawansowanych technologicznie środków smarnych do każdego zastosowania, od najmniejszego silnika do największej maszyny. W Polsce Q8Oils działa poprzez autoryzowanego dystrybutora środków smarnych – Syntaco.Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)