StoryEditor

Olej silnikowy w ciągniku rolniczym. Kiedy wymienić i jaki wybrać?

Okres wymiany oleju silnikowego liczący od 250 do 300 godzin, wielu rolnikom na stałe wyrył się w pamięci, jednak wraz z wprowadzeniem na rynek nowszych konstrukcji, uległ on znacznemu wydłużeniu. Co wpływa na częstość wymiany oleju? Kiedy należy go wymienić i jak dobrać odpowiedni olej do silnika?
10.03.2024., 09:21h

Kiedy wymienić olej w ciągniku?

Na częstotliwość wymiany oleju w silniku ciągnika wpływa mnóstwo czynników, między innymi konstrukcja. Polepszenie konstrukcji silnika ma podobny wpływ na dłuższy interwał serwisowy, jak poprawa parametrów oleju. Zmieniły się one nie do poznania, m.in. dzięki coraz to nowym dodatkom uszlachetniającym, między innymi inhibitorom korozji.

Zobacz także: Wynalazki rolników: zamontujesz każdą śrubę!

Współczesne silniki to brak problemów z uszczelnieniem, a chropowatość powierzchni jest niewielka przez co elementy nie muszą się docierać w pierwszych godzinach pracy. Wpływ ma również układ oczyszczania spalin. Pamiętajmy, że do silników z DPF, musimy stosować oleje niskopopiołowe. Kilka lat temu firmy chwaliły się wydłużeniem interwału serwisowego do 500 czy 600 godzin, a dziś producenci zachęcają do wymiany oleju co 750, a nawet 1000 godzin.

Olej silnikowy do ciągnika – jaki wybrać?

Dobierając olej, musimy trzymać się zaleceń producenta. Chodzi tutaj przede wszystkim o klasę jakości. Nowoczesny olej może zaszkodzić starszemu silnikowi. Szczególnie w okresie gwarancji trzymajmy się bezwzględnie instrukcji. Niestety w  instrukcji obsługi nie zawsze znajdziemy przydatne w doborze oleju informacje, bo dziś sama klasa oleju, np. 15W40 nie wystarczy. Dlatego warto korzystać z wyszukiwarek olejów, które są dostępne na stronach producentów. W takiej wyszukiwarce można w kilku krokach wyszukać posiadany model ciągnika. Wystarczy wpisać posiadany model i jego rocznik, a następnie otrzymamy listę zalecanych olejów.

image

Kontrola rolnika podczas pracy na polu przez policje

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 04:28