Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Alerty RCB i IMiGW – nadciągają kolejne burze z gradem!

Niestety, wiele wskazuje na to, że czeka nas powrót do kraju burz niosących niszczycielskie nawałnice i ulewy. Silny wiatr może zrywać dachy, a intensywny grad niszczyć uprawy…

19 czerwca 2019, 13:16
Po raz kolejny nad Polską zderzają się dwie odmienne masy powietrza, przez które wrócą niebezpieczne burze, ulewy i gradobicie. Dzisiaj Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia. Najgroźniejsze będą popołudnia i wieczory na Podkarpaciu, Śląsku, Małopolsce i w obszarze Województwa Świętokrzyskiego. Prędkość wiatru w porywach osiągnie tam ok. 70 km/h. Ale groźnie będzie także w Lubuskiem, na DOlnym Sląsku, Opolszczyźnie, Lubelszczyźnie i Mazowszu. Zjawiska atmosferyczne mogą zagrażać życiu i zdrowiu oraz powodować poważne straty materiale. Eksperci ostrzegają przed gradobiciem kulami wielkości kilku centymetrów. zaznaczają, że wichura może łamać drzewa i uszkadzać dachy. Ulewny deszcz może lokalnie powodować zalania i podtopienia.

W czwartek 20. czerwca i w piątek 21. czerwca strefa opadów burzowych ma objąć już prawie wszystkie województwa.
 
Warto zabezpieczyć w miarę możliwości zwierzęta i budynki inwentarskie. Podczas burzy apelujemy o ostrożność, pozostanie w domu i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej w swoim regionie.
 
To jednak nie koniec niespodzianek w pogodzie. W przyszłym tygodniu, około 27. czerwca, synoptycy zapowiadają ekstremalny wzrost temperatury nawet do 40°C w woj. lubuskim i wielkopolskim!

Wprawdzie Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych zaznacza, że taki scenariusz z uwagi na zmienne ruchy frontów atmosferycznych, to jednak warto na bieżąco monitorować pogodę i być przygotowanym na nadejście żywiołu.


oprac. dkd

Fot. pixabay, Grafika: RCB

Ważne Tematy