Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Azot dolistnie – uwaga na stężenie

Obrazek

W tym sezonie ze względu na trudne warunki jesienią oziminy nie wykształciły silnego systemu korzeniowego. Wielu rolników zastanawia się już dzisiaj nad ewentualnym podaniem makroskładników w formie dolistnej, jak choćby azotu w postaci roztworu mocznika.

dr Maria Walerowska24 lutego 2018, 12:00
W młodszych fazach rozwojowych zbóż mocznik może być stosowany w znacznych stężeniach – nawet do 20 % (w fazie krzewienia), podczas gdy na początku strzelania w źdźbło (ukazania się pierwszego kolanka nad powierzchnią gleby) – do 15%, przed wykłoszeniem – do 7%, zaś po wykłoszeniu już tylko w 5% stężeniu. Oznacza to, że w przeliczeniu na 1 ha, można jednorazowo wnieść od 15 do 40 kg/ha mocznika, czyli od 7 do 18 kg/ha N. Przy 3-krotnym oprysku ta dawka znacząco wzrasta. Na plantacjach rzepaku zaleca się przy niedoborze azotu 12% stężenie mocznika w roztworze cieczy roboczej.

– Osobiście nie zalecałbym stosowania samego mocznika, zwłaszcza w zbyt dużym (15-20%) stężeniu, gdyż powoduje wydelikacenie roślin, co sprzyja ich porażeniu przez choroby grzybowe. Poza tym dodatek mocznika powinien zależeć od stopnia odżywienia roślin w azot, łatwo rozpoznawalnym po jasno- lub ciemnozielonym kolorze liść – podkreśla prof. Czesław Szewczuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Jego zdaniem, niewskazany jest też dodatek mocznika w późniejszych fazach rozwojowych (przed i po wykłoszeniu) pod jęczmień browarny, gdyż zwiększa zawartość niepożądanego białka. Z kolei pod pszenice jakościowe zastosowany dodatkowo w tym okresie mocznik, najlepiej łącznie z siarczanem magnezu i niektórymi mikroelementami jest pożądany, gdyż zwiększa zawartość i jakość białka,


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)