Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Antoine Bernet: Bezpieczeństwo żywnościowe i innowacje są ważne bardziej niż kiedykolwiek

Jednym  z głównych partnerów VII Forum Rolników i Agrobiznesów w Poznaniu była firma Bayer. W Poznaniu reprezentował ją Antoine Bernet, szef Bayer Crop Science na Polskę, Czechy, Słowację i Kraje Bałtyckie. Zapytaliśmy go o to jak zmieniła się sytuacja w europejskim i światowym rolnictwie po wybuchu wojny w Ukrainie.

Bartłomiej Czekała19 grudnia 2022, 11:02
Bartłomiej Czekała: W zeszłym roku rozmawialiśmy o problemach związanych ze zmianami klimatu i trudną sytuacją rolnictwa z powodu COVID-19. W tym roku doszło do wojny w Ukrainie i teraz mamy jej konsekwencje. Jakie są perspektywy Waszej firmy dla rolnictwa w Europie i na całym świecie? Co zmieniły wydarzenia z początku tego roku?

Antoine Bernet: W tym roku, oczywiście z wojną w Ukrainie, dla nas stało się jasne, że bezpieczeństwo żywnościowe jest ważne bardziej niż kiedykolwiek. Jednocześnie obserwujemy zmiany klimatyczne i ich wpływ na rolnictwo. Niedawno odbyła się konferencja COP-27, podczas której wiele osób mówiło o emisji gazów cieplarnianych oraz o tym, jak rolnictwo może również pomóc w zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych i przyczynić się do rozwiązania tego problemu. Myślę więc, że bardziej niż kiedykolwiek musimy zastanowić się, w jaki sposób możemy dalej produkować więcej żywności w sposób zrównoważony i upewnić się, że to, co robimy dzisiaj, jest zrównoważone. 

Dlatego nadal koncentrujemy się na naszych trzech filarach. Nasiona, zwłaszcza tutaj w Polsce to rzepak,  kukurydza i paleta odmian DeKalb. Nadal inwestujemy w ochronę roślin z obecnym portfolio, który mamy, a także innowacjami w przyszłości. Trzeci filar dotyczy transformacji cyfrowej. Naprawdę wierzymy, że rolnictwo cyfrowe zostanie wykorzystane kompleksowo w przyszłości, aby pomóc rolnikom w dalszym wdrażaniu zrównoważonego rolnictwa.


Bartłomiej Czekała: Jesteście jedną z największych firm rolniczych na całym świecie. Jak Pan myśli, jak można rozwiązać te problemy w tym momencie? Musimy osiągnąć cele związane ze zmianami klimatu, Zielonym Ładem, a teraz musimy również osiągnąć cele związane z bezpieczeństwem żywności. To ogromne wyzwanie także dla Was.

- Tak, to wyzwanie. Myślę, że musimy zainwestować. Musimy nadal wierzyć w rolnictwo. Musimy inwestować w pracy badawczo-rozwojowe i oferować rolnikom nowe technologie oraz innowacje. Dzięki innowacjom będziemy mogli rozwijać bardziej zrównoważone rolnictwo. 

Więc ma Pan rację. Stoimy przed ogromnymi światowymi wyzwaniami z powodu zmian klimatycznych, sytuacji geopolitycznej, ale dzięki innowacjom badawczym będziemy mogli zarządzać bardziej zrównoważonym rolnictwem. Należy zaznaczyć, że Bayer inwestuje około 2 miliardów euro rocznie w badania i rozwój w dziedzinie nauk o uprawach. Dzięki tym inwestycjom w innowacje będziemy mogli w przyszłości dostarczyć te innowacje rolnikom.

Obejrzyj cały wywiad z Antoine Bernet.


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)