Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Dobry czas na wapnowanie łąk

Obrazek

Użytki zielone także wymagają regulacji odczynu, warunkiem jest jednak jego znajomość, czyli wykonywanie analiz.

dr Maria Walerowska25 października 2019, 17:37

Pamiętajmy, że inaczej należy traktować użytki na glebach mineralnych, a inaczej na organicznych. Te ostatnie nie zawierają dużej ilości glinu. Dlatego niskie pH na nich nie jest tak szkodliwe, jak na mineralnych (tworzy tam się dużo mniejsza ilość toksycznych jonów Al3+). Nie wymagają więc podnoszenia odczynu do poziomu obojętnego, optymalnym zakresem jest pH 4,5–5,5. Są jednak gleby, których w ogóle nie zaleca się wapnować. Są to stanowiska o bardzo wysokiej zawartości materii organicznej (pow. 10% Corg.)– różnego rodzaju mursze.


Jak często wapnować?

Generalnie trzeba zabieg wykonywać tak często, aby nie doprowadzić do spadku pH poniżej zalecanego dla danej gleby. Jeżeli wychodzimy od bardzo niskiego pH, rzędu 3,5, to takiego użytku nie doprowadzimy do optymalnego odczynu w jednym roku. Konieczna jest wtedy rekultywacja mniejszymi (0,5–1 t/ha CaO), ale corocznymi dawkami wapna przez 2–3 lata. W pierwszych latach dawki powinny być wyższe, a w kolejnych sukcesywnie mogą być obniżane. Natomiast, w celu utrzymania optymalnego pH wystarczy co 3–4 lata, ale także niższymi dawkami nawozów.


Kiedy wapnować?

Termin wapnowania, niezależnie od kategorii gleby, też jest łatwy do określenia – najlepiej robić to jesienią, po ostatnim wypasie lub pokosie. Ponieważ bardzo rzadko pastwiska, a tym bardziej łąki, są zakładane na ciężkich glebach gliniastych, nie stosuje się tam zwykle form tlenkowych wapna. Są one możliwe jedynie na wspomnianych glebach oraz raczej przed założeniem lub w czasie renowacji użytku. Dlatego praktycznie zawsze skupiamy się na wapnie węglanowym.
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)