Finansowanie zrównoważonego rolnictwa musi być dostosowane do profilu gospodarstwa
Maciej Piskorski, dyrektor departamentu produktów agro BNP Paribas Bank Polska był jednym z prelegentów podczas webinariumzorganizowanego przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze. Podczas swojego wystąpienia mówił m. in. o zasadach finansowania zrównoważonej produkcji w rolnictwie.
Karol Pomeranek25 listopada 2022, 15:26
W charakterze ekspertów do udziału w naszym odbywającym się za pośrednictwem platformy zoom czwartkowym webinarium „Zrównoważona produkcja żywności – szansa dla klimatu. Finansowanie, certyfikacja, najlepsze praktyki” zaprosiliśmy wielu znakomitych gości związanych z szeroko rozumianą branżą agro. Wśród nich znalazł się Maciej Piskorski – absolwent marketingu i zarządzania w agrobiznesie na wydziale ekonomiczno-rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, od wielu lat dyrektor departamentu produktów agro banku BNP Paribas Bank Polska. Warto w tym miejscu przypomnieć, że instytucja ta została laureatem tegorocznych „Izydorów”, jako firma najbardziej przyjazną rolnikom w kategorii: „Finanse i ubezpieczenia” o czym pisaliśmy TUTAJ.
"Jako bank finansujemy 30 procent polskiego rolnictwa"
– Dla nas jako banku jest bardzo ważne, bo jako instytucja finansujemy 30 procent polskiego rolnictwa – co trzecia złotówka zainwestowana w polskie rolnictwo pochodzi obecnie z kredytu w BNP Paribas Bank Polska – jest ważne, by iść z polskim rolnictwem, by rozwijać się z gospodarstwami rolnymi, jak również z przetwórstwem. I trochę również się z Państwem uczyć, dzięki takim rozwiązaniom jak to webinarium – zauważył na wstępie dyrektor Piskorski.
Jak zaznaczył rozmówca redaktora Bartłomieja Czekały, podstawowym problemem, z którym rolnicy przychodzą do banku, jest to, jak obniżyć koszt finansowania i zadaniem doradców BNP Paribas Bank Polska jest poszukanie optymalnych rozwiązań.
Dyrektor Piskorski uczulał uczestników webinarium przed szukaniem finansowania poza gronem wiarygodnych instytucji finansowych, gdyż oferowane przez nich „tanie finansowanie” może być tanie tylko pozornie, a z pewnością będzie niedostosowane do określonego rodzaju produkcji rolnej czy charakteru i specyfiki danego gospodarstwa rolnego.
– Przede wszystkim trzeba się wspierać finansowaniem mądrym, a nasz bank takie rozwiązanie dostarcza, bazując zarówno na doświadczeniu swoim jak i naszych klientów. Nie szukajmy finansowań poza instytucjami bankowymi, nie ulegajmy emocjom – na to chciałbym postawić wyraźny nacisk. Madre finansowanie, ale ściśle powiązane z konkretnym produktem.
ARiMR dopłaca do oprocentowania
W odpowiedzi na pytanie prowadzącego, co zrobić w sytuacji, gdy inwestycje należy zrealizować, a nie mam jeszcze współfinansowania unijnego w ramach PROW, zachęcał słuchaczy do korzystania z kredytów inwestycyjnych dofinansowywanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która dopłaca do ich oprocentowania. Jego zdaniem wspomniane dofinansowanie kompensuje nam jednocześnie niedogodności związane z przygotowaniem poszerzonej dokumentacji niezbędnej do uruchomienia tego rodzaju linii kredytowej.
– Kredyty inwestycyjne, preferencyjne są w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, zarówno mam na myśli inwestycje w zakup ziemi – na jednej linii, jak i inwestycje w gospodarstwa – na drugiej. Tam koszt finansowania jest bardzo obniżony z tego względu, że ARiMR dopłaca do oprocentowania – wyjaśnił.
Sprawdzamy, czy dana inwestycja rokuje
Prelegent z BNP Paribas Bank Polska zaznaczył jednocześnie, że nie każdy pomysł rolnika zostanie zrealizowany (sfinansowany) przez instytucję bankową. Duża dynamika na rynku sprawia, że w takich sytuacjach należy patrzeć nie tylko na to, że dana inwestycja rokuje dobrze w danym momencie, ale jawi się jako biznesowo sensowna w perspektywie np. 15-letniej, bo często na taki okres czasu zaciągane są większe zobowiązania finansowe przez rolników. Zdaniem Piskorskiego, najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rozmowa z profesjonalnym doradcą bankowym.
Pytania od Czytelników
W dalszej części rozmowy prelegent odpowiadał na pytania od naszych Czytelników.
Pan Jerzy zapytał, jak optymalizować koszty w rolnictwie?
– Na pewno nie kosztem jakości – stanowczo podkreślił dyrektor Maciej Piskorski. – Jednym z kosztów prowadzenia gospodarstwa rolnego jest finansowanie. Warto zapoznać się z ofertą banku i udać się do oddziału. Z naszej perspektywy ważne jest to, aby korzystać ze sprawdzonych partnerów. Teraz będzie pojawiało się wielu graczy na rynku, którzy będą chcieli "zarabiać na rolnikach", dlatego, że – z naszej perspektywy – większość rolników notuje drugi z rzędu bardzo dobry sezon z uwagi na wyższe ceny płodów rolnych i możliwość korzystania z dopłat.
Pan Damian zadał z kolei pytanie, jaki dochód z 1 hektara jest bezpieczny i zapewniający rozwój gospodarstwa?
– Choć proste pytanie, ale odpowiedź moja brzmi tutaj: nie wiem! Dlatego, że każde gospodarstwo to jest coś specyficznego, bardzo indywidualnego. Na to, czy w danym gospodarstwie 2,5 tys. złotych czy 3 tys., będzie wystarczające, to zależy od konkretnego gospodarstwa. Dlaczego? Bo jeśli dziś powiem: 2,5 tysiąca... Ale to przy pewnej stabilizacji cen i dostępności nawozów, paszy, i – co bardzo ważne – poziomu zadłużenia danego gospodarstwa – mówi Maciej Piskorski.
– Jedno gospodarstwo jest zadłużone bardziej, drugie mniej. I teraz, przychód z hektara czy ze sztuki generuje pewien zysk, który musi pokryć także owe zobowiązania. To jest najważniejsza część odpowiedzi na to pytanie. Jednym słowem, nie ma odpowiedzi typu, że z hektara pszenicy wspomniany przychód to będzie 2,5 tysiąca, bo dla jednego gospodarstwa to będzie przychód optymalny, a dla innego będzie musiał kształtować się na poziomie 4 tys., z uwag chociażby na wspomniane zobowiązania finansowe. I na to chciałbym zwrócić rolnikom uwagę. Niezależnie, czy przyjdziecie do naszego banku czy do innej instytucji, dobrze mieć w głowie przed tym "ułożone", gdzie ja mam jakie kredyty. To dopiero pozwoli nam określić, jaki przychód z danego gospodarstwa byłby optymalny.
Cała rozmowa z Maciejem Piskorskim, dyrektorem departamentu produktów agro banku BNP Paribas Bank Polska w materiale wideo: