Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Ile kosztuje kredyt? Proste wyliczenia wysokości raty

Rosnące z miesiąca na miesiąc stopy procentowe ciągną w górę raty kredytów i nic nie wskazuje na rychłe odwrócenie tego trendu. Jakie są perspektywy dla kredytobiorców?

Grzegorz Ignaczewski6 maja 2022, 14:34

Każda decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o podwyżce podstawowych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, prędzej czy później odczuwalna jest w kieszeni każdego z kredytobiorców. Niekoniecznie bezpośrednio, ponieważ stopy procentowe NBP wcale nie są najpopularniejszą podstawą oprocentowania kredytów. Odnoszą się one głównie do transakcji na linii bank centralny (NBP) – banki komercyjne.

Decyzje RPP nie pozostają jednak bez echa w relacjach banki komercyjne – kredytobiorcy, przekładają się bowiem na notowania wskaźników rynku międzybankowego WIBOR, które są obecnie podstawą ustalania oprocentowania dla większości kredytów udzielanych w Polsce.

O ile wzrośnie rata?

To dziś kluczowe pytanie – o ile wzrośnie rata kredytu, jeśli RPP znów podniesie stopy procentowe i ile tak naprawdę kosztuje mnie dziś pożyczenie od banku pieniędzy? Aby zbytnio nie teoretyzować, przygotowaliśmy dla Was proste wyliczenia wysokości raty i całkowitej należnej bankowi sumy odsetek (bez prowizji i innych opłat bankowych związanych z udzieleniem kredytu)


Pozostało 71 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu. Skorzystaj ze specjalnej oferty i dołącz do grona czytelników Strefy Premium już teraz!

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ