Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Glifosat nie zniknie tak szybko z Francji

Obrazek

Stopniowe wycofywanie glifosatu we Francji zajmie trochę czasu. W zeszłym tygodniu Macron przyznał, że nie będzie w stanie dotrzymać obietnicy z 2017 roku, że w ciągu trzech lat w znacznym stopniu Francja zaprzestanie jego stosowania.

dr Maria Walerowska15 grudnia 2020, 16:01

Francuski prezydent przyznał, że całkowite wycofanie glifosatu stawia rolników francuskich w trudniejszej sytuacji pod względem konkurencyjności na tle innych krajów europejskich. Jednocześnie podkreślił, że zasadniczo nie zmienił zdania, co do całkowitego wycofania w przyszłości glifosatu. Tymczasem rolnicy, którzy chcą się obejść bez glifosatu, mogą liczyć na dalsze wsparcie ze strony państwa francuskiego. Wyższa Izba Parlamentu dodała ulgę podatkową w wysokości 2500 euro do projektu przyszłego budżetu dla przedsiębiorstw, które nie stosują herbicydu w sektorach, w których występuje najwięcej glifosatu. Rząd zapowiedział również, że udzieli większego wsparcia towarzyszącym inwestycjom w technologię rolniczą i zwiększy kwotę przeznaczoną na ten cel w programie bodźców gospodarczych o 80 mln euro do 215 mln euro. 

Nowe wyniki glifosatu

Organizacja ekologiczna Générations Futures podejmuje kroki prawne przeciwko zatwierdzeniu pięciu nowych produktów zawierających tę substancję czynną. Według rzecznika, niedawno opublikowane badania wykazały szkodliwe działanie produktów zawierających glifosat, powodując u użytkowników zwiększone ryzyko raka. 

Naukowcy z Urzędu ds. Ochrony Zdrowia w Żywieniu, Środowisku i Pracy (ANSES) przedstawili dowody na możliwe szkody w środowisku spowodowane glifosatem. Wystawili przez dziesięć miesięcy pstrągi na działanie glifosatu w stężeniach, które podobno są porównywalne do tych występujących w naturze. Według ANSES narażenie nie miało istotnego wpływu na śmiertelność, sukces reprodukcyjny ani metabolizm. Ryby wystawione na działanie produktów dostępnych w handlu, a nie czystego składnika aktywnego, wykazywały zmiany w odpowiedzi immunologicznej. Badanie kohortowe Agrican przedstawiało również nowe wyniki, których celem jest porównanie stanu zdrowia zawodów rolniczych z resztą populacji, zwłaszcza w odniesieniu do raka.

Źródło: Agra-Europe
Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)