StoryEditor

Glifosat nie zniknie tak szybko z Francji

Stopniowe wycofywanie glifosatu we Francji zajmie trochę czasu. W zeszłym tygodniu Macron przyznał, że nie będzie w stanie dotrzymać obietnicy z 2017 roku, że w ciągu trzech lat w znacznym stopniu Francja zaprzestanie jego stosowania.
15.12.2020., 16:12h

Francuski prezydent przyznał, że całkowite wycofanie glifosatu stawia rolników francuskich w trudniejszej sytuacji pod względem konkurencyjności na tle innych krajów europejskich. Jednocześnie podkreślił, że zasadniczo nie zmienił zdania, co do całkowitego wycofania w przyszłości glifosatu. Tymczasem rolnicy, którzy chcą się obejść bez glifosatu, mogą liczyć na dalsze wsparcie ze strony państwa francuskiego. Wyższa Izba Parlamentu dodała ulgę podatkową w wysokości 2500 euro do projektu przyszłego budżetu dla przedsiębiorstw, które nie stosują herbicydu w sektorach, w których występuje najwięcej glifosatu. Rząd zapowiedział również, że udzieli większego wsparcia towarzyszącym inwestycjom w technologię rolniczą i zwiększy kwotę przeznaczoną na ten cel w programie bodźców gospodarczych o 80 mln euro do 215 mln euro. 

Nowe wyniki glifosatu

Organizacja ekologiczna Générations Futures podejmuje kroki prawne przeciwko zatwierdzeniu pięciu nowych produktów zawierających tę substancję czynną. Według rzecznika, niedawno opublikowane badania wykazały szkodliwe działanie produktów zawierających glifosat, powodując u użytkowników zwiększone ryzyko raka. 

Naukowcy z Urzędu ds. Ochrony Zdrowia w Żywieniu, Środowisku i Pracy (ANSES) przedstawili dowody na możliwe szkody w środowisku spowodowane glifosatem. Wystawili przez dziesięć miesięcy pstrągi na działanie glifosatu w stężeniach, które podobno są porównywalne do tych występujących w naturze. Według ANSES narażenie nie miało istotnego wpływu na śmiertelność, sukces reprodukcyjny ani metabolizm. Ryby wystawione na działanie produktów dostępnych w handlu, a nie czystego składnika aktywnego, wykazywały zmiany w odpowiedzi immunologicznej. Badanie kohortowe Agrican przedstawiało również nowe wyniki, których celem jest porównanie stanu zdrowia zawodów rolniczych z resztą populacji, zwłaszcza w odniesieniu do raka.

Źródło: Agra-Europe
Fot. Sierszeńska

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 19:19