StoryEditor

Katastrofalna susza w Europie. Jakie będą jej konsekwencje?

Wyschnięte rzeki, ograniczenia w dostawach wody oraz zniszczone uprawy. Zdaniem naukowców w Europie mamy do czynienia z największą suszą od 500 lat.
02.09.2022., 17:09h

Wspólne Centrum Badawcze (JRS) Komisji Europejskiej opublikowało raport pt. „Susza w Europie – sierpień 2022 r.”, będący aktualizacją oceny w Europie, opartej na danych i analizach Europejskich Obserwatorium Susz. Raport potwierdza niepokojącą ocenę sytuacji z lipca 2022 dotyczącą przedłużającej się suszy w Unii Europejskiej.

 

Na powyższej mapie na czerwono zaznaczono miejsca, gdzie wydano alerty suszowe co oznacza, że ​​opady były mniejsze niż zwykle, a wilgotność gleby jest deficytowa. Dotyczą one 17% terytorium UE. Z kolei dla 47% terytorium Unii wydano ostrzeżenia dotyczące możliwości wystąpienia suszy.

- Połączenie dotkliwej suszy i fal upałów spowodowało bezprecedensowy negatywny wpływ na poziom wody w całej UE. Obecnie obserwujemy dużą ilość pożarów znacznie powyżej średniej i istotny wpływ temperatury na produkcję roślinną. Zmiany klimatyczne są niewątpliwie coraz bardziej zauważalne z roku na rok. Komisja Europejska i jej naukowcy niestrudzenie pracują nad mapowaniem i badaniem tego kryzysu za pomocą najlepszej dostępnej technologii, zarówno z kosmosu, jak i na ziemi, i prowadzą wysiłki na rzecz ochrony naszego środowiska i naszych obywateli przed sytuacjami kryzysowymi – powiedziała Mariya Gabriel, Komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży.

Jakie efekty suszy?

Brak opadów oraz przedłużające się upały znacznie pogorszyły wcześniejsze negatywne prognozy dotyczące plonów upraw letnich. Obecne prognozy plonów kukurydzy na ziarno, soi i słonecznika wynoszą odpowiednio: 16%, 15% i 12% poniżej średniej z 5 lat.

Poważny deficyt opadów dotknął prawie wszystkie rzeki w całej Europie, wpływając na sektor energetyczny zarówno w zakresie wytwarzania energii wodnej, jak i systemów chłodzenia innych elektrowni, a także transportu rzecznego. Kilka państw członkowskich UE podjęło działania w celu ograniczenia dostępu do wody, ponieważ w nadchodzących tygodniach dostawy mogą być nadal zagrożone.

W ostatnich dniach opady złagodziły warunki suszy w niektórych regionach Europy. Przyniosły jednak nowe wyzwania, ponieważ na niektórych obszarach wystąpiły silne burze z piorunami. Według ekspertów Wspólnego Centrum Badawcze (JRS) KE obecna susza wydaje się być najgorsza od co najmniej 500 lat.

wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 13:36