StoryEditor

Kosmiczne ceny nawozów – jest drogo. Czy będzie jeszcze drożej?

W czasie żniw ceny nawozów wystrzeliły po raz kolejny., dodatkowo zamówić ich na późniejsze terminy praktycznie nie można. Kosmiczne wręcz podwyżki cen nawozów mogą nie być jednak ostatnimi. Zobacz porównanie cen nawozów.
30.08.2022., 07:08h

W takich warunkach kompletnie nie da się planować produkcji, a rolnik już dziś musi zdecydować, w jaką strukturę upraw wejść, co go usztywni w działaniach na cały rok.

Saletra już powyżej 4 tys.

Nawozy azotowe w ciągu miesiąca podrożały prawie o 20%. Saletra amonowa u autoryzowanego dystrybutora kosztuje w hurcie już 4305 zł/t dostarczoną, podczas gdy jeszcze przed miesiącem można ją było kupić po 3655 zł/t. Pomimo że na rynku możemy znaleźć nieco tańszą saletrę, oferowaną jeszcze po 4100 zł/t, to rolnikom, widzącym kolejne już podwyżki, zaczyna brakować słów.

– Co z tego, że ograniczając sprzedaż zbóż w żniwa doprowadziliśmy do niewielkiego wzrostu cen skupu, kiedy już zaraz po te grosiki rękę wyciągają producenci nawozów – mówi rolnik z Lubelszczyzny.

Mocznika już prawie nie ma, więc jego ceny mocno się rozjechały. Ten bez inhibitora jest oferowany po 4400-4500 zł/t, z inhibitorem 4700-4900 zł/t. Scenariusz zapowiadany przed miesiącem, o nadchodzącym wielkimi krokami moczniku po 5000 zł/t staje się faktem.

Roztwór saletrzano-mocznikowy 32% podrożał prawie o 30%, obecnie jest wyceniany u autoryzowanego dyst...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 02:05