StoryEditor

Koniczyna Michela - roślina o niesamowicie długim korzeniu - nowość na rynku

W Piątnicy (woj. podlaskie) 5 marca 2019 r. odbyło się kolejne już seminarium na temat użytków zielonych. Podczas spotkania nie zabrakło pasjonatów użytków zielonych. Jak zawsze podczas naszych seminariów ofertę mogli zaprezentować partnerzy, w tym firmy nasienne.
06.03.2019., 16:03h
Na seminarium obecna była firma producencka AgroNas, która jest jednym z liderów jeśli chodzi o produkcję nasion rolniczych. AgroNas stawia głównie na produkcję i handel materiałem siewnym traw a także roślin bobowatych drobnonasiennych. Oprócz tego firma handluje artykułami rolniczymi, prowadzi eksport i import nasion rolniczych oraz prowadzi usługi transportowe.



Podczas spotkania Michał Gawroński z firmy AgroNas przedstawił ofertę sprzedaży, m.in. mieszanki traw pastewnych (Kośno – Pastwiskowa KPS, Kośna dla krów mlecznych, Łąkowa ŁS-1). W tym roku w ofercie firmy znajdziemy także nowość wśród gatunków, czyli koniczynę michela.

Koniczyna michela (Trifolium michelianum), to jednoroczna roślina motylkowa. Pochodzi z północno – wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Gatunek doskonale spisuje się na: wszystkich rodzajach gleb, glebach o pH od 4,5 do 8,5. Nadaje się także na gleby podmokłe i okresowo zalewane oraz dobrze znosi lekkie zasolenie gleb.

Zdecydowaną zaletą tej koniczyny jest to, że jest dobrze przygotowana pod względem odporności na niskie temperatury (zniesie nawet –26 stopniowy mróz). Również wielkość nasion przemawia za wyborem tej rośliny – norma wysiewu może być niższa nawet o 30% od innych roślin motylkowych. Jest to korzystna alternatywa w siewie czystym lub w mieszankach z trawami. Należy dodać także, że dzięki długiemu korzeniowi palowemu koniczyna może głęboko drążyć strukturę gleby i czerpiąc wilgoć wraz ze składnikami odżywczymi z warstw dużo niższych niż te zajmowane przez masę korzeniową traw. tcz
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 17:05