Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Kryzys nawozowy prowadzi do zmiany struktury zasiewów upraw w UE

Obrazek

 

Europejscy rolnicy rezygnują z wymagających upraw i przygotowują się do redukcji pogłowia zwierząt gospodarskich. Robią to w wyniku zaostrzenia się kryzysu nawozowego.

Maryia Khamiuk16 października 2022, 11:23

Ograniczenie dostaw rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej szkodzi nie tylko europejskiemu sektorowi energetycznemu, ale także rolnictwu. Z powodu gwałtownego wzrostu cen gazu zamknięto wiele europejskich zakładów produkujących nawozy azotowe. W efekcie rolnicy z różnych krajów europejskich zmuszeni są do rezygnacji z upraw pszenicy i rzepaku wymagających dużej ilości składników odżywczych, które stały się drogie i deficytowe.

Historycznie wysokie ceny nawozów

Ceny nawozów azotowych w Europie Zachodniej są obecnie zbliżone do historycznych maksimów. Jednocześnie prawdziwy kryzys żywnościowy jeszcze się nie rozpoczął. Wielu rolników zaopatrzyło się w nawozy na tegoroczne zbiory, zanim ceny poszybowały w górę. Natomiast teraz trzeba będzie zapłacić znacznie więcej, ponieważ siew pszenicy i jęczmienia europejskiego rozpoczyna się głównie jesienią, które wymagają największego nawożenia wiosną.

Ponadto rosną koszty eksploatacji różnych maszyn rolniczych, a także suszenia ziarna. Wszystko to nieuchronnie prowadzi do wyższych cen żywności.

Oczywiście w Europie nie będzie głodu, jednak Europejczycy wkrótce zapłacą znacznie więcej niż w tym roku. Co więcej, polscy rolnicy, z którymi rozmawiał Bloomberg, twierdzą, że nie mogą planować przyszłych zbiorów.

Produkcja zbóż spadła o 9%

Ale nawet bez kryzysu nawozowego produkcja zbóż w Unii Europejskiej spadła w tym roku o 9%. I to głównie z powodu suszy, która zniszczyła pola kukurydzy. Analitycy są przekonani, że w 2023 roku zbiory będą jeszcze gorsze, ponieważ wielu rolników przejdzie na uprawy wymagające mniejszej ilości nawozów. Na przykład będą uprawiać więcej roślin strączkowych (groch), jak to już ma miejsce w Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Ponadto zmniejszy się również liczba krów w Unii Europejskiej. Wybuch kryzysu to także problem dla hodowców zwierząt gospodarskich – wielu z nich do uprawy roślin paszowych stosuje nawozy. Według Bloomberg hodowcy bydła mlecznego w Walii wydali teraz na zakup nawozu trzy razy więcej niż w ubiegłym roku. Niektórzy z nich planują nawet sprzedać część stada na mięso, jeśli koszty paszy będą tak wysokie.

mkh na podst. Bloomberg

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)