StoryEditor

Międzyplony podratują bazę paszową

Susza w całym kraju spowodowała, że ucierpiały nie tylko uprawy towarowe – głównie zboża ozime i jare oraz rzepak ozimy, ale także kukurydza i użytki zielone. Oznacza to, że może zabraknąć pasz objętościowych w wielu gospodarstwach zwierzęcych.
07.08.2015., 10:08h

Jednym z rozwiązań poprawienia bilansu paszowego może okazać się siew międzyplonów. Mieszanki tego typu dostępne są m.in. w ofercie firm hodowlano-nasiennych, ale także można je kupić u wielu dystrybutorów środków do produkcji rolnej. 

W gospodarstwach produkujących mleko, bądź prowadzących chów bydła mięsnego, warto rozważyć wysiew mieszanki międzyplonowej trawiastej (najczęściej w jej skład wchodzą różne gatunki i odmiany życicy wielokwiatowej bądź westertwoldzkiej) lub motylkowato-trawiastej. Z reguły należy się liczyć z tym, że nasiona tej pierwszej będą tańsze, tj. ok. 8–12 zł/ha, a drugiego rodzaju będą droższe – w zależności od firmy od 14 zł/ha do ponad 20 zł/ha. Przy tym trzeba pamiętać, że pasza z mieszanki motylkowato-trawiastej jest bardziej bogata w białko.

Mieszanki takie wysiewa się po zebraniu zboża, a następnie słomy z pola. Ściernisko warto zerwać, np. gruberem, i następnie wysiać mieszankę międzyplonową. Siew można wykonać siewnikiem do poplonów lub tradycyjnym siewnikiem zbożowym. Ważne, aby nasiona były wysiane płytko, tj. na głębokość 2–3 cm, a następnie dociśnięte. Norma wysiewu takiej mieszanki – w zależności od jej rodzaju – kształtuje się w granicach 40–50 kg/ha. Należy jednak podkreślić, że w tych regionach, gdzie gleba jest bardzo przesuszona lub po prostu jest sucho, z siewem międzyplonów należy poczekać na deszcz.

 

mwal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 20:45