Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Monsanto ukarane za Roundup

16.08.2018

Drukuj

Monsanto ukarane za Roundup

Artykuł dostępny

Dewayne Johnson, 46-letni ogrodnik cierpiący na chłoniaka nieziarnicznego usłyszał przychylny dla siebie wyrok uznający winę koncernu Monsanto, który nie uprzedzał użytkowników preparatu Roundup, że ten może wywoływać chorobę nowotworową. Johnson miał mieć na tyle częsty kontakt z substancją preparatu – glifosatem, że ten miał wywołać u niego nowotwór. Wyrok ustalony po trzech dniach obrad ławy przysięgłych, to grzywna. Monsanto musi zapłacić 39 mln $ Johnsonowi oraz 273 mln $ za brak odpowiednich ostrzeżeń na etykietach preparatu Roundup.

r e k l a m a

Firma Bayer, do której należy Monsanto stanowczo odrzuca taki werdykt i stwierdza, że jest on sprzeczny z badaniami naukowymi, które jasno stwierdzają, że nie ma żadnego związku pomiędzy glifosatem i nowotworami.

Dewayne Johnson (fot. poniżej w galerii) pracował w miejscowości Benicia, około 65 km na północny zachód od San Francisco miał podczas swojej pracy zużyć setki litrów preparatu Roundup. Podczas jego obowiązków miał też mieć wypadek, podczas którego został cały oblany preparatem. Raka zdiagnozowano u niego w 2014 r., a w 2017 r. jego onkolog dawał mu pół roku życia i praktycznie żadnych szans na dotrwanie do końca procesu.

Pozwów będzie więcej

Monsanto zapowiedziało oczywiście złożenie apelacji. Nie zmienia to jednak faktu, że teraz podobnych pozwów mogą pojawić się tysiące. Reuter podał, że w USA rocznie pojawia się około 5 tys. podobnych pozwów. Wraz z wydaniem wyroku zaczęły pikować ceny akcji właściciela Monsanto. W ciągu jednego tylko dnia, 13 sierpnia 2018 r., spadły o prawie 11% do poziomu 83,15 euro za akcję.

Glifosat szkodzi?

Prawie wszystkie liczące się instytucje na świecie zajmujące się bezpieczeństwem zdrowia wydały opinię, że glifosat nie ma związku z nowotworami. Potwierdził to także Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Jednak w 2015 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem poddała to pod wątpliwość i stwierdziła, że glifosat jest „potencjalnie rakotwórczy” dla człowieka.

jd, źródło: Reuters, Bloomberg, fot. Getty Images

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

Galeria zdjęć

Dewayne Johnson na procesie przeciwko Monsanto podczas odczytywania wyroku.

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii