Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Monsanto ukarane za Roundup

Obrazek

W USA szkolny ogrodnik wygrał proces przeciwko Monsanto. Sąd w San Francisco stwierdził, że Roundup wywołał u niego raka.

Jacek Daleszyński16 sierpnia 2018, 15:33
Dewayne Johnson, 46-letni ogrodnik cierpiący na chłoniaka nieziarnicznego usłyszał przychylny dla siebie wyrok uznający winę koncernu Monsanto, który nie uprzedzał użytkowników preparatu Roundup, że ten może wywoływać chorobę nowotworową. Johnson miał mieć na tyle częsty kontakt z substancją preparatu – glifosatem, że ten miał wywołać u niego nowotwór. Wyrok ustalony po trzech dniach obrad ławy przysięgłych, to grzywna. Monsanto musi zapłacić 39 mln $ Johnsonowi oraz 273 mln $ za brak odpowiednich ostrzeżeń na etykietach preparatu Roundup.

Firma Bayer, do której należy Monsanto stanowczo odrzuca taki werdykt i stwierdza, że jest on sprzeczny z badaniami naukowymi, które jasno stwierdzają, że nie ma żadnego związku pomiędzy glifosatem i nowotworami.

Dewayne Johnson (fot. poniżej w galerii) pracował w miejscowości Benicia, około 65 km na północny zachód od San Francisco miał podczas swojej pracy zużyć setki litrów preparatu Roundup. Podczas jego obowiązków miał też mieć wypadek, podczas którego został cały oblany preparatem. Raka zdiagnozowano u niego w 2014 r., a w 2017 r. jego onkolog dawał mu pół roku życia i praktycznie żadnych szans na dotrwanie do końca procesu.

Pozwów będzie więcej

Monsanto zapowiedziało oczywiście złożenie apelacji. Nie zmienia to jednak faktu, że teraz podobnych pozwów mogą pojawić się tysiące. Reuter podał, że w USA rocznie pojawia się około 5 tys. podobnych pozwów. Wraz z wydaniem wyroku zaczęły pikować ceny akcji właściciela Monsanto. W ciągu jednego tylko dnia, 13 sierpnia 2018 r., spadły o prawie 11% do poziomu 83,15 euro za akcję.

Glifosat szkodzi?

Prawie wszystkie liczące się instytucje na świecie zajmujące się bezpieczeństwem zdrowia wydały opinię, że glifosat nie ma związku z nowotworami. Potwierdził to także Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Jednak w 2015 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem poddała to pod wątpliwość i stwierdziła, że glifosat jest „potencjalnie rakotwórczy” dla człowieka.

jd, źródło: Reuters, Bloomberg, fot. Getty Images


1 z 1
Dewayne Johnson na procesie przeciwko Monsanto podczas odczytywania wyroku.

Dewayne Johnson na procesie przeciwko Monsanto podczas odczytywania wyroku.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)