
Do decydentów nie docierały argumenty o wyższym bezpieczeństwie stosowania metody zaprawiania nad opryskiwaniem! Ważniejsze okazały się populistyczne cele zaspokojenia organizacji opowiadających się przeciwko neonikotynoidom, niż racjonalne przesłanki, również ku ochronie środowiska.
Rosnące zużycie substancji insektycydowych stosowanych na początku wegetacji w rzepaku czy w kukurydzy, a teraz także w buraku będzie trwało nadal. Niestety metoda opryskiwania jest mniej skuteczna i mniej precyzyjna. Rolnicy mogą liczyć na wzrost uszkodzeń.
Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że decyzje te podejmowano nie wg ważnych prawnie procedur, ale na podstawie niezatwierdzonego projektu. Zdaniem branży ochrony roślin, jest to nie tylko nieprawomocne, ale i dalekie od profesjonalizmu.
Poniżej komentarz dyrektora Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin Marcina Muchy:
- Dopiero za 3 tygodnie – 17 maja br. unijny Trybunał Sprawiedliwości wyda wyrok na temat prawomocności decyzji częściowego zawieszenia trzech neonikotynoidów w 2013 r. Komisja Europejska nie poczekała na decyzję Sądu i użyła tych samych wątpliwych podstaw prawnych przy dzisiejszych restrykcjach. Warto odnotować konsekwencje środowiskowe takiej decyzji, zawieszenia zapraw neonikotynoidowych w 2013 r. w Polsce doprowadziło do 337% wzrostu zużycia środków chemicznych do ochrony rzepaku.

Zapytaliśmy też eksperta od zwalczania szkodników z IOR – PIB w Poznaniu - prof. Marka Mrówczyńskiego:
- Wycofanie zapraw nasiennych będzie miało negatywne konsekwencje dla ochrony roślin i środowiska. Zaprawy stosowane są punktowo - w małej dawce w miejsce działania czy ataku szkodnika. Opryskiwanie stosuje się na całej powierzchni, a więc duża część substancji trafia w inne miejsca, niż atakuje szkodnik. Ponadto w opryskiwaniu dawka jest kilka razy większa niż w zaprawie. Uważam że zamiast zakazywać stosowania neonikotynoidów w formie zaprawy KE powinna wprowadzić nakaz używania do ich stosowania metody zgodnej z certyfikatem ESTA - organizacji czuwającej nad jakością zaprawienia nasion.

tcz