StoryEditor

Wyższe prognozy zbiorów pszenicy od IGC i najnowsze informacje rynkowe z kraju i zagranicy. Czekał(a) na Urbana odc. 19

Najnowszy raport Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) przynosi zaskakująco wysokie szacunki zbiorów pszenicy. IGC podsumowuje także ubiegłoroczny eksport: kto grał w nim pierwsze skrzypce? Jesteśmy w na początku nowego sezonu, jakie informacje dotyczące plonów i zbiorów oraz handlu dochodzą do nas ze świata? Dzielimy się z Wami także informacjami, ile kosztuje transport pszenicy z Ukrainy do różnych portów przeznaczenia.

Bieżące informacje rynkowe i prognoza na nadchodzące dni

W pierwszej części podcastu nasz redakcyjny ekspert rynkowy dzieli się najnowszymi obserwacjami ze zbożowego i rzepakowego rynku. Mówi jak w ostatnim tygodniu zareagowały giełdy i analizuje reakcję krajowego rynku. Słyszymy też ciekawe informacje ze świata dotyczące eksportu zbóż. Najciekawsze są jednak prognozy naszego eksperta, które można odsłuchać poniżej:

IGC przelicytowało USDA

– Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) przewyższyli  amerykańskie szacunki postanowili bowiem aż o 8 mln t podnieść swoje wcześniejsze prognozy dotyczące zbiorów pszenicy. Globalna produkcja tego podstawowego zboża w sezonie 2024/25 wzrastając do 801 mln t, będzie o 5 mln t większa niż oszacowało USDA – mówi dr Juliusz Urban, zwracając jescze uwage na dwie istotne sprawy.

– Po pierwsze, aż o 8 mln t rosną przewidywania dotyczące zapasów końcowych pszenicy, które na koniec 2024/25. Zapasy na koniec tego sezonu będą już tylko o 1 mln t mniejsze niż to było na koniec niedawno zakończonego sezonu. W tym warta podkreślenia jest spora dekoncentracja gromadzonych zasobów ziarna bardziej, bo na kraje największych eksporterów przypadnie tylko 23% zapasów światowych.

Po wtóre, mimo że od miesiąca szacunki eksportowe są praktycznie niezmienne, co przy rosnącej produkcji stanowi sporą wskazówkę dla rynku, gdyż międzynarodowy handel pszenicą wynosząc 195 mln t będzie aż o 17 mln t mniej dynamiczny od sezonu 2023/24 – podsumowyje ekspert rynkowy top agrar Polska.

Wyniki eksportu wg IGC

Rada ekspertów podsumowała także wyniki eksportu pszenicy dotyczace całego ubieglego sezonu, co z tych podsumowań wynika?

–  W światowym eksporcie pszenicy w poprzednim sezonie wyraźnie zarysowała się trójka liderów. IGC globalny eksport pszenicy w sezonie 2023/24 oszacowała 211,7 mln ton. Miedzynarodowy handel zdominowała Rosja, która wyeksportowała 55,3 mln ton pszenicy. Był to rekord wszechczasów rosyjskiego eksportu przekraczający prawie o 15% sprzedaż z 2022/23. Udział Rosji w światowym eksporcie pszenicy przekroczył 26%. – poinformował dr Urban.

– Mamy też powody do dumy, bo Unia Europejska była druga. Unijny eksport pszenicy wzrósł w poprzednim sezonie do 35,3 mln t, ale udział w globalnym handlu zmniejszył się  do 16,7%. Natommiast 3 miejsce przypadło Kanadzie, która zmniejszając dostawy do 25 mln t, straciła 0,5% udziałów w całkowitym eksporcie dostarczyła nie całe 12%.  Łączna ilość pszenicy wysyłanej w świat przez Wielką Trójkę wynosząc 115,6 mln t, stanowiła prawie 55% globalnego handlu pszenicą –podsumował ubiegłoroczny eksport Juliusz Urban.

Start tego sezonu 

 Z obserwacji międzynarodowego rynku wynikają kolejne ciekawe informacje. 

– U tradycyjnych importerów zbóż sporo się dzieje. Niedawno Egipt kupił na przetargu 770 tys. t pszenicy konsumpcyjnej od Bułgarii i Rosji. A algierska państwowa agencja nabyła 600 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej pochodzącej z regionu Morza Czarnego, w tym z Rosji, Ukrainy i Bułgarii. Ceny tak zakontraktowanej pszenicy mieściły się pomiędzy 241–244 USD/t CIF (ok. 950–960 zł) – poinformował ekspert to agrar Polska.

Bułgaria budzi się pierwsza

– Zwykle Bułgaria na początku sezonu była w pierwszej trójce unijnych eksporterów, dopiero później górę brały ilości podawane przez o wiele większych producentów pszenicy. W tym roku w Bułgarii warunki pogodowe były sprzyjające dla zbóż ozimych i wypełnienie ziarna było dobre. Dojrzewanie i rozpoczęcie zbiorów w tym roku było wyjątkowo wczesne, dlatego plony pszenicy przez JRC MARS Bulletin zostały zrewidowane w górę do 5,72 t/ha, aż o 11% powyżej średniej 5-letniej i 5% powyżej ubiegłorocznych – podkreślił Juliusz Urban

–Tym samym bułgarskie plony pszenicy będą wyższe od unijnej średniej, która ma wynieść 5,65 t/ha. Dla porównania plony w Polsce wynosząc 5,27 t/ha, rosną o 3% w stosunku do średniej z ostatnich pięciu lat i spadają o 2% w porównaniu do ubiegłego roku – dodał na podsumowanie tego wątku ekspert.

image

Ekoschematy – ważne daty i terminy! (Rolniczy temat odc. 63)

Ukraińskie zbiory i tańszy fracht

Julek: W eksporcie pojawia się także już nowa pszenica ukraińska. Tam według danych Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywności, na 18 lipca br. Pszenica w Ukrainie została skoszona z 2,63 mln ha, co dało 10,34 mln t, a średni plon wyniósł 3,94 t/ha. Rzepak skoszono na powierzchni 779 tys. ha. Z tego obszaru zebrano 1,83 mln t, przy średnim plonie 2,25 t/ha.

Bartek: Tę pszenicę trzeba jeszcze przewieźć, ile to kosztuje?

Julek: Stawki frachtowe dla statków Panamax w portach ukraińskich spadły o 2 dolary w ciągu ostatniego tygodnia, podczas gdy stawki dla Handysize (10-30 tys. t) i coasterów (do 10 tys. t) nieznacznie wzrosły o 1 dolara.

Za transport z portów Ukrainy stawki były następujące:

  • rejs do Hiszpanii 25–26 USD (30–35 tys. t)
  • rejs na wschodnie wybrzeże Włoch 22–23 USD (30–35 tys. t)
  • rejs do południowych  Chin  50–52 USD (60–65 tys. t)
  • rejs do południowego Wietnamu 48–50 USD (60–65 tys. t)
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. wrzesień 2024 17:55