StoryEditor

Owies ozimy, roźnik przerośnięty i proso trzcinowe – co to za rośliny?

Podczas wizyty w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB w Radzikowie uczestnicy konferencji mogli obejrzeć poletka doświadczalne IHAR. Liczba uprawianych odmian i prowadzonych badań robi wrażenie!
19.06.2019., 10:06h
Po konferencji „Nauka Doradztwu Rolniczemu i Praktyce Rolniczej” uczestnicy udali się na zwiedzanie poletek doświadczalnych Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, między innymi kukurydzy (krzyżowanie formy ojcowskiej i matecznej – tworzenie nowych odmian, każda kolba jest dokładnie analizowana, ziarniaki wybierane i kolejno wysadzane oraz wybierane najlepsze), kolekcji pszenic światowych, traw garnizonowych i uprawnych (kostrzewy trzcinowatej, życicy trwałej, wiechliny łąkowej – ponad 60 odmian przebadano w IHAR!), 3 odmian pszenżyta i pszenicy ozimej (1108 obiektów) w pełnej krasie, 500 poletek kwitnącego grochu, plonującego nawet 5 ton z ha (przy normie wysiewu 100-110 kg/ha).

Ponadto mogliśmy zobaczyć jak wyglądają doświadczenia tunelowe polegające na testowaniu pszenicy ozimej na septoriozę paskowaną (różne odmiany pszenicy są infekowane patogenem i poszukiwane są geny odporne). Prócz tego w IHAR prowadzone są badania nad pszenżytem niewytwarzającym pyłku.
Z kolei dr Danuta Martyniuk na poletkach IHAR zajmuje się badaniem 6 odmian traw przeznaczonych na gleby słabe, do produkcji biogazu, między innymi kostrzewę trzcinową oraz perz.

Ciekawą rośliną, którą również bada dr Martyniuk jest roźnik przerośnięty, który jest rośliną wieloletnią (15-18 lat w stanowisku), rośnie do 3 m, można go kosić 2-3 razy do roku, daje 100 ton zielonej masy (40 ton suchej) i jest badany pod kątem wykorzystania jako zakiszany surowiec do produkcji biogazu.

Kolejną dość nietypową rośliną badaną w Instytucie w Radzikowie jest proso trzcinowe, z tego z kolei można wytwarzać płyty paździerzowe i produkować papier lub torby, pellet, a ponadto wykorzystać do produkcji biogazu. Jest to roślina wieloletnia, w roku siewu plonuje niezbyt dobrze, trudno w niej zwalczyć chwasty jednoliścienne. W roku można uzyskać dwa pokosy.

Na poletkach dr Borosa mogliśmy z kolei obejrzeć soję. Doktor zajmuje się badaniem 1200 genotypów; stabilności plonów, warunków plonowania i przydatności do siewu.

Najciekawszym gatunkiem uprawianym w IHAR w Radzikowe jest owies ozimy – trwały, niskosłomy, nawet 11 lat w jednym stanowisku. Niestety problem z owsem ozimym polega na tym, że jest to roślina o niskiej tolerancji na wymarzanie, a więc nie uda się na ziemiach z niewielką okrywą śnieżną. Proponowany jest na Podlasiu. Jest to roślina pochodząca z Gór Atlasu. IHAR zgłosił roślinę do COBOR-u, będzie nazywała się KULIG. Niestety COBOR-u stawia swoje wymagania i oczekuje od Instytutu dopracowania odmiany, tak aby można ją było uprawiać w całym kraju, niezależnie od poziomu okrywy śnieżnej zimą.

dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 05:29