Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Stało się! Słonecznik, facelia i len objęte dopłatami do ubezpieczenia!

Obrazek

Rolnicy uprawiający słonecznik, który z roku na rok zyskuje na popularności, chociażby ze względu na jego odporność na suszę, będą mogli w końcu ubezpieczyć swoją uprawę. Jakie jeszcze rośliny zostały dodane do katalogu? Co z gryką?

Patrycja Bernat3 grudnia 2022, 11:46

Na oficjalnej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Jakie były przyczyny i potrzeby wprowadzenia zmian w projekcie?

Na chwile obecną stosowane są z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od zdarzeń losowych w takich uprawach jak zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych i roślin strączkowych od między innymi huraganu, deszczu, powodzi, suszy itd. Wprowadzone w projekcie zmiany to odpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zgłaszane do niego liczne wnioski. Nie da się ukryć, że z roku na rok rośnie popularność upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi, a także gryki, które stanowią bardzo ważny element w działalności rolniczej. Zmiany te pozwolą ubezpieczenie szerszego katalogu upraw przez rolników.

Na jakie uprawy zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu państwa?


Zaproponowano rozszerzenie katalogu upraw, do których stosowane będą dopłaty do składek producentów rolnych o:

  • słonecznik,
  • facelię,
  • len,
  • konopie,
  • doprecyzowanie gryki jako zboża.

Czytaj także: Zbiory słonecznika. Jakie plony, ceny skupu i koszty uprawy?

Na podst. gov.pl
Foto. envato-elements
Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)