Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

VII Forum Rolników i Agrobiznesu: jak utrzymać stabilny łan bez popularnych ś.o.r.?

Obrazek

Wprowadzana przez UE strategia „Od pola do stołu” z oceną ryzyka stosowania substancji czynnych, sukcesywnie ograniczają możliwość stosowania środków ochrony roślin. Czym je zastąpić, by zachować zdrowe uprawy i wysoki plon? Na VII Forum Rolników i Agrobiznesu odpowie niezależny doradca Herman Hanhart.

20 listopada 2022, 07:00
Ważne substancje grzybobójcze, jak propikonazol, epoksykonazol, chlorotalonil, mankozeb czy prochloraz i izopirazam zniknęły z rejestrów. Popularny tebukonazol będzie prawdopodobnie dostępny tylko do 2024 r. W perspektywie paleta substancji czynnych zostanie znacznie ograniczona. Przy tym w ciągu ostatnich 15 lat znacznie wzrosła odporność patogenów. Strobiluryny, karboksyamidy, a także azole są mniej skuteczne w zwalczaniu mączniaka prawdziwego, septoriozy paskowanej czy plamistości siatkowej.

Firmy fitofarmaceutyczne pracują nad nowymi substancjami fungicydowymi w zbożach. Przykładem może być fenpikoksamid, wprowadzony niedawno w Niemczech w produktach Univoq i Questar. Natomiast adepidyn z grupy SDHI (Miravis) ma zostać zatwierdzony w ciągu najbliższych 3-5 lat. Trwają badania rejestracyjne dla Pavecto (nowa s.cz. w grupie strobiluryn) oraz dla izoflucypramu (karboksyamidy).

Jak sprawdzą się alternatywne produkty biologiczne i biostymulatory. Czy będzie możliwe skuteczne zwalczanie chorób dzięki nowym metodom inżynierii genetycznej, takim jak system CRISPR/Cas czy system RNAi.? Jak dziś chronić łan i uzyskać najwyższe plony?

Na te pytania odpowie Herman Hanhart, niezależny doradca agrotechniczny z Izby Rolniczej Nadrenii Północnej Westfalii podczas sesji UPAWA TECHNIKA II na VII Forum Rolników i Agrobiznesu. Podczas tego panelu porozmawiamy także o nowoczesnych strategiach ochrony w uprawach łanowych i szerokorzędowych oraz ochronie fungicydowej.

Nie zwlekaj, zapisz się na sesję UPAWA TECHNIKA II: www.forum.topagrar.pl!

VII Forum Rolników i Agrobiznesu


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)