Jesteś w strefie Premium
Wzmożone kontrole środków ochrony roślin i zaostrzone przepisy karne
Subskrybuj lub zaloguj się,
aby obejrzeć film.
Rośnie liczba wykrywanych nieprawidłowości w sprzedaży i stosowaniu środków ochrony roślin. Aby walczyć z tym niebezpiecznym procederem zaostrzono przepisy karne. Za podrabianie preparatów można trafić do więzienia nawet na 3 lata.
W tym artykule dowiesz się:
Ile kontroli przeprowadzili Inspektorzy PiORIN.
Gdzie najczęściej przeprowadzane są kontrole.
Jakie mandaty nałożono podczas kontroli.
Jakie inne sankcje grożą za rozprowadzanie, sprzedaż i zakup nielegalnych środków ochrony roślin.
Ważną rolę w ograniczaniu ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin odgrywa eliminowanie nieprawidłowości w obrocie tymi preparatami, a w szczególności zapobieganie dystrybucji środków podrobionych lub niedopuszczonych do stosowania. Konieczne w tym zakresie są także działania kontrolne służb państwowych, czytamy w informacji przesłanej do Sejmu przez MRiRW.
Zgodnie z rejestrami prowadzonymi przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, obrót środkami ochrony roślin prowadzony był w 2018 r. w 8124 punktach sprzedaży, natomiast w 2019 r. w 8029 takich punktach.
Inspektorzy PIORiN w 2018 r. przeprowadzili 6626 kontroli w punktach obrotu i konfekcjonowania środków ochrony roślin, natomiast w 2019 r. – 6773 kontrole.
Pozostało 75 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.
Aby czytać wszystkie artykuły ze strefy Premium dołącz do grona subskrybentów już teraz! Skorzystaj ze specjalnej oferty – teraz tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu do top agrar Premium.
Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.
SubskrybujZaloguj się