StoryEditor

Wzmożone kontrole środków ochrony roślin i zaostrzone przepisy karne

Rośnie liczba wykrywanych nieprawidłowości w sprzedaży i stosowaniu środków ochrony roślin. Aby walczyć z tym niebezpiecznym procederem zaostrzono przepisy karne. Za podrabianie preparatów można trafić do więzienia nawet na 3 lata. 
08.06.2021., 10:06h
Ważną rolę w ograniczaniu ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin odgrywa eliminowanie nieprawidłowości w obrocie tymi preparatami, a w szczególności zapobieganie dystrybucji środków podrobionych lub niedopuszczonych do stosowania. Konieczne w tym zakresie są także działania kontrolne służb państwowych, czytamy w informacji przesłanej do Sejmu przez MRiRW.
Zgodnie z rejestrami prowadzonymi przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, obrót środkami ochrony roślin prowadzony był w 2018 r. w 8124 punktach sprzedaży, natomiast w 2019 r. w 8029 takich punktach.

Inspektorzy PIORiN w 2018 r. przeprowadzili 6626 kontroli w punktach obrotu i konfekcjonowania środków ochrony roślin, natomiast w 2019 r. – 6773 kontrole. 

WALKA Z PODRÓBKAMI 

Kontrole przeprowadzane były zarówno w: 

hurtowniach, 
punktach obrotu detalicznego, 
punktach konfekcjonowania środków ochrony roślin, 
miejscach produkcji środków ochrony roślin, 
miejsca gdzie może być prowadzony obrót takimi środkami i zaprawionym materiałem siewnym (np. na targowiskach). 

Przeprowadzano także kontrole obrotu środkami ochrony ro...
Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 14:11