StoryEditor

Zboża: pszenica lokalnie droższa, kukurydza lekko w dół

W tym tygodniu lokalnie podrożała pszenica oraz pszenżyto i żyto. Inaczej jest z kukurydzą mokrą – ta nieco potaniała chociaż i tak stawki za nią w opinii rolników są bardzo dobre.
05.10.2018., 10:10h
Kolejna odsłona naszej cotygodniowej sondy cenowej pokazuje lekkie wzrosty cen skupu pszenicy konsumpcyjnej. Odnotowaliśmy je w woj. mazowieckim, pomorskim (w kilku punktach skupu), zachodniopomorskim i wielkopolskim. Podwyżki te wyniosły od 10 do 30 zł/t. Podwyżki dotknęły też zboża paszowe. Pszenżyto podrożało w tym tygodniu w woj. lubelskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, pomorskim i mazowieckim, średnio o 10–20 zł/t. Podwyżki cen skupu żyta wynoszą w tym tygodniu również 10–20 zł/t, a zanotowaliśmy je w woj. lubelskim, pomorskim i wielkopolskim.

Kukurydza lekko w dół

Mokre ziarno kukurydzy w tym tygodniu nieco staniało. Trwają w najlepsze żniwa, więc towaru jest nieco więcej. W ujęciu średnim jednak ceny wynoszą powyżej 500 zł/t, a taki poziom można uznać za więcej niż zadowalający. Ceny choć w części rekompensują niższe plony wywołane ekstremalną suszą. Zadowalające jest też to, że wymłócone ziarno ma niską wilgotność, która najczęściej wynosi około 20%. To pozwala uzyskać dopłatę za niższą od bazowej wilgotność ziarna. Skupy jednak, aby nie dopłacać „w nieskończoność” podchodzą do tego zagadnienia w tym roku nieco inaczej niż w latach poprz...
Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 18:24