StoryEditor

Zboża: wszystko wokół kukurydzy

Na rynku zbóż nieco się uspokoiło. Najwyższe stawki za zboża nieco spadły, a sprzedaż przystopowała ze względu na jesienne prace polowe.
27.09.2018., 15:09h
Mamy obecnie do czynienia z mniejszym ruchem jeśli chodzi o sprzedaż zbóż. Rolnicy są teraz zajęci pracami polowymi i siewem zbóż ozimych. Trwają też żniwa kukurydziane i buraczane, także z tych m.in. powodów nie tworzą się kolejki pod skupami ziarna, choć wyjątek stanowi tutaj kukurydza.

Kukurydza mokra lekko w dół

W tym tygodniu zauważamy lekkie obniżki cen skupu mokrego ziarna kukurydzy, jednak na podstawie naszej cotygodniowej sondy cenowej nie można powiedzieć, że jest to trend ogólnokrajowy. W dalszym ciągu spora część skupów oferuje ponad 500 zł/t. Najwięcej – 520–540 zł/t netto można otrzymać w niektórych punktach w woj. opolskim, lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i śląskim. W regionach gdzie plony są słabsze i ziarna jest mniej te ceny są wyższe, ale nie jest to regułą. Najmniej za mokre ziarno kukurydzy płacą dziś 450–470 zł/t w niektórych skupach w woj. wielkopolskim, małopolskim czy podlaskim.

Dopłacają do ziarna

Skupy mają indywidualne podejście do dopłaty za ziarno o wilgotności niższej niż 30%, dla której ustala się cenę bazową. W tym roku ze względu na niższą wilgotność ziarna p...
Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 19:37