StoryEditor

Minister Telus zapowiada więcej pieniędzy dla Polski i przedłużenie zakazu importu produktów z Ukrainy

Dzisiaj po rozmowach z ministrem rolnictwa Bułgarii, Rumunii, Słowacji oraz Węgier, odbył się briefing prasowy z udziałem ministra rolnictw Roberta Telusa. Szef MRiRW zaznaczył, że przeznaczone na pomoc 100 milionów jest niewystarczającą kwotą. Planowane jest również wystąpienie z wnioskiem o przedłużenie rozporządzenia, które mówi o zakazie importu do Polski m.in. zbóż czy rzepaku do końca 2023 roku, a nawet i dłużej.
05.05.2023., 15:05h
Minister Telus poinformował między innymi o monitorowaniu korytarza solidarnościowego.

— Będziemy monitorować to rozporządzenie, które weszło w życie 2 maja, chodzi o korytarz solidarnościowy, żeby on działał, przynajmniej na te cztery produkty, które są zapisane w rozporządzeniu — zaczął Robert Telus.
Planowane już również wystąpienie z wnioskiem pięciu krajów do Komisji Europejskiej o przedłużenie rozporządzenia mówiącego o zakazie importu z Ukrainy zbóż, rzepaku i słonecznika po 5 czerwca 2023 r. Jak zaznaczył chciałby, aby zakaz ten obowiązywał do końca roku, a nawet i dłużej.

Większe środki pomocowe dla Polski. 100 milionów to za mało

Na spotkaniu poruszono również temat środków pomocowych, które skierowane są z funduszu kryzysowego ze Wspólnej Polityki Rolnej. Jak powiedziano – są niewystarczające.

— Będziemy się zwracać do Komisji Europejskiej, aby ta zwiększyła środki pomocowe dla naszych rolników, ale z budżetu ogólnego Unii Europejskiej. Środki pochodzące ze Wspólnej Polityki Rolnej są już wykorzystane w całości — zaznaczył Robert Telus.

Pełen monitoring produktów rolnych z Ukrainy

— Rozmawialiśmy z ministrem Ukrainy. Nasza rozmowa dotyczyła przede wszystkim technicznych spraw, poinformowaliśmy stronę ukraińską, a także naszych koalicjantów, że my dalej będziemy prowadzić pełen monitoring produktów, które przechodzą przez Polskę. Będziemy pilnować skąd przychodzą i żeby były z Polski wywożone — mówi minister rolnictwa.
Monitoring SENT ma również dotyczyć takich produktów jak mąka, mięso drobiowe, jajka, sok jabłkowy, owoce jagodowe.
— Chcemy wiedzieć skąd przybywają, gdzie wypływają, gdzie są rozładowywane, pełen obraz sytuacji — zaznaczył Telus.

Minister rolnictwa zachęcał również rolników, aby ci, którym w magazynach zalega jeszcze zboże, pospieszyli się z jego sprzedażą, ponieważ środki na pomoc są ograniczone.

— Jeżeli mówimy o punktach skupu wiemy, że ruch jest większy. Jest zainteresowanie większe. Nie ogłaszamy jeszcze sukcesu, bo jeszcze przed nami wiele dni, ale apeluje do rolników, którzy mają jeszcze zboże, aby udać się do skupu i skorzystać z pomocy z budżetu, czyli te 2200 do pszenicy do hektara, bo te środki są ograniczone — powiedział minister rolnictwa.



Bernat Patrycja
na podst. MRiRW
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 03:17