Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Będzie dymisja ministra rolnictwa? Nieoficjalnie: w PiS zapadła decyzja i znane jest nazwisko następcy Henryka Kowalczyka

Obrazek

Prawdopodobnie w czwartek dojdzie do dymisji ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka - poinformował we wtorkowy wieczór portal i.pl, który zaznacza, że informacje te potwierdził w dwóch źródłach rządowych. Decyzja miała zapaść dziś na spotkaniu polityków Prawa i Sprawiedliwości. Ustalono także nazwisko następcy obecnego wicepremiera i szefa MRiRW.

Bartłomiej Czekała4 kwietnia 2023, 22:22
Według i.pl następcą Henryka Kowalczyka na stanowisku szefa resortu rolnictwa ma zostać Robert Telus - poseł PiS i Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród propozycji do objęcia tej funkcji w ostatnich dniach miało się też pojawić nazwisko obecnego wiceministra rolnictwa Rafała Romanowskiego. Wcześniej spekulowano na temat powrotu do MRiRW Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który pełnił już tę funkcję w latach 2018 - 2021 i został odwołany po tym jak publicznie sprzeciwił się procedowaniu w Sejmie ustawy potocznie zwanej "Piątką dla zwierząt", której zapisów z nim nie konsultowano.

Robert Telus ma zastąpić Henryka Kowalczyka na stanowisku ministra rolnictwa


Do zmiany na stanowisku ministra rolnictwa ma dojść w najbliższy czwartek, ale Henryk Kowalczyk ma pozostać w rządzie w randze wicepremiera. Nie wiadomo jeszcze czy obejmie inny resort.

Robert Telus jest posłem z ramienia PiS nieprzerwanie od 2007 roku. W bieżącej kadencji pełni funkcję szefa Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a dodatkowo od 2021 roku jest członkiem Rady Doradców Politycznych premiera Mateusza Morawieckiego.

Wicepremier Henryk Kowalczyk traci stanowisko z uwagi na zamieszanie z importem zbóż z Ukrainy?


Minister Henryk Kowalczyk nie miał ostatnio dobrej passy. O ile rok temu wiosną zdobył sobie sympatię rolników ogłaszając pomoc nawozową, której nie otrzymali żadni inni rolnicy w Europie, o tyle od jesieni ubiegłego roku, gdy publicznie zachęcał rolników by wstrzymywali się ze sprzedażą zbóż, bo to zdrożeje, jego notowania wśród rolników zaczęły systematycznie spadać. Czarę niezadowolenia rolników przelała bierna - w ich ocenie - postawa ministra, który zbyt późno zareagował na niekontrolowany napływ zboża z Ukrainy, co spowodowało drastyczne spadki cen skupu i falę protestów rolniczych.

Chociaż obiecał i załatwił gospodarzom dopłaty do zbóż z budżetu krajowego i UE, to jednak swoją biernością w działaniach na rzecz kontroli ziarna z Ukrainy zalewającego nasz rynek rozsierdził rolników. To skutkowało licznymi protestami od grudnia 2022 do teraz, a kumulacją niezadowolenia rolników z polityki Henryka Kowalczyka stały się gwizdy i okrzyki podczas targów Agrotech w Kielcach oraz obrzucenie szefa MRiRW i komisarza Wojciechowskiego jajami podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce. 

Jakie działania podejmie nowy minister rolnictwa?

Prawdziwych powodów dymisji zapewne nie poznamy, ale możemy tylko przypuszczać, że minister Kowalczyk przyczynił się do złej opinii o PiS na wsi w ostatnich miesiącach i aby załagodzić sytuację i nastroje społeczne kierownictwo partii podjęło decyzję o zmianie na stanowisku szefa resortu rolnictwa. 

Czy i jak jego następca poradzi sobie z palącymi problemami  w rolnictwie? O tym będziemy zapewne wiedzieć, gdy tylko te nieoficjalne informację znajdą potwierdzenie w oficjalnych komunikatach Kancelarii Premiera.

Fot. MRiRW/Twitter
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)