Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Co z VAT, gdy jeden zbiornik ON na kilka gospodarstw?

14.04.2017

Drukuj

Co z VAT, gdy jeden zbiornik ON na kilka gospodarstw?

Artykuł płatny

Nasz Czytelnik pyta: Wspólnie z bratem i ojcem prowadzę gospodarstwo rolne. Formalnie to 3 gospodarstwa (młody rolnik itp.). Czy możemy wspólnie użytkować jeden zbiornik dwupłaszczowy na ON? Czy ustawa obejmuje rolników ryczałtowych – ojciec nie jest na VAT?

– Ustawa o systemie monitorowania transportu tzw. towarów wrażliwych nie odnosi się w ogóle do kwestii technicznej przechowywania paliw u odbiorcy końcowego – informuje Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.

Odbiorca ma obowiązek potwierdzenia w systemie, najpóźniej do końca następnego dnia roboczego, samego faktu dostarczenia paliwa. Nie ma przy tym znaczenia status podatkowy VAT odbiorcy paliwa. Pozornie mogłoby się wydawać, że rolnik ryczałtowy, a więc korzystający ze zwolnienia z VAT i nie posiadający NIP – nie podlega tej procedurze. Jednak jest to przekonanie błędne. Każdy zakup paliw jest czynnością opodatkowaną VAT, niezależnie od statusu odbiorcy. Zatem także rolnik ryczałtowy ma obowiązek uczestniczyć w systemie monitoringu, ponieważ produkcja rolna jest czynnością opodatkowaną VAT, ale korzystającą w tym przypadku ze zwolnienia.

Więcej w Strefie Premium.

Czytaj także:
Dostawcy paliwa mogą zdjąć z rolników biurokrację
Uwaga rolnicy! Na stacji paliw kupicie tylko 480 litrów ON
Ile paliwa można przechowywać w gospodarstwie?
Koniec z paliwem w beczkach? Uwaga na nowe przepisy!

Przeczytaj cały artykuł w wersji Premium

Kup dostęp do artykułu lub skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.

Płatność za artykuł

3,69 zł

/ za artykuł

Zamawiam

Polecamy

Prenumerata

165,00 zł

/ rok

Zamawiam

Mam już konto prenumeratę lub konto premium Zaloguj się

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii