Co z VAT, gdy jeden zbiornik ON na kilka gospodarstw?

Co z VAT, gdy jeden zbiornik ON na kilka gospodarstw?

Wspólnie z bratem i ojcem prowadzę gospodarstwo. Formalnie to 3 gospodarstwa (młody rolnik itp.). Czy możemy wspólnie użytkować jeden zbiornik dwupłaszczowy na ON? Co z VAT?

r e k l a m a

Nasz Czytelnik pyta: Wspólnie z bratem i ojcem prowadzę gospodarstwo rolne. Formalnie to 3 gospodarstwa (młody rolnik itp.). Czy możemy wspólnie użytkować jeden zbiornik dwupłaszczowy na ON? Czy ustawa obejmuje rolników ryczałtowych – ojciec nie jest na VAT?

– Ustawa o systemie monitorowania transportu tzw. towarów wrażliwych nie odnosi się w ogóle do kwestii technicznej przechowywania paliw u odbiorcy końcowego – informuje Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.

Odbiorca ma obowiązek potwierdzenia w systemie, najpóźniej do końca następnego dnia roboczego, samego faktu dostarczenia paliwa. Nie ma przy tym znaczenia status podatkowy VAT odbiorcy paliwa. Pozornie mogłoby się wydawać, że rolnik ryczałtowy, a więc korzystający ze zwolnienia z VAT i nie posiadający NIP – nie podlega tej procedurze. Jednak jest to przekonanie błędne. Każdy zakup paliw jest czynnością opodatkowaną VAT, niezależnie od statusu odbiorcy. Zatem także rolnik ryczałtowy ma obowiązek uczestniczyć w systemie monitoringu, ponieważ produkcja rolna jest czynnością opodatkowaną VAT, ale korzystającą w tym przypadku ze zwolnienia.

Więcej w Strefie Premium.

Czytaj także:
Dostawcy paliwa mogą zdjąć z rolników biurokrację
Uwaga rolnicy! Na stacji paliw kupicie tylko 480 litrów ON
Ile paliwa można przechowywać w gospodarstwie?
Koniec z paliwem w beczkach? Uwaga na nowe przepisy!

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii