StoryEditor

Diagnoza dla polskich gospodarstw rolnych cz. 1

Jakie problemy stoją przed polskimi gospodarstwami rolnymi? Oto diagnoza jednego z polskich naukowców zajmującego się ekonomiką rolnictwa.
02.05.2016., 07:05h

W najnowszym numerze „top agrar Polska” przedstawiamy krótką relację z konferencji Narodowej Rady Rozwoju w Pałacu Prezydenckim. Na spotkaniu tym naukowcy związani z rolnictwem wygłosili kilka referatów. Poniżej prezentujemy jeden z nich – pierwszą część wykładu prof. Wojciecha Józwiaka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej pt. „Polskie gospodarstwa rolne, diagnoza ich sytuacji, ważniejsze problemy przed jakimi stoją i sposoby ich rozwiązania”. Oto on:
 
Diagnoza
Poczynając od 1990 roku gospodarstwa krajowe przeszły głęboką metamorfozę znajdującą wyraz w zmianie struktur. Część ziemi państwowej i spółdzielczej przeszło w ręce prywatne i trwał proces wyodrębniania się indywidualnych gospodarstw rozwojowych, zwanych też gospodarstwami osób fizycznych.

W polskim rolnictwie dominują współcześnie gospodarstwa indywidualne (tabela 1). W ich posiadaniu znajduje się około 91% łącznej powierzchni użytków rolnych kraju i zatrudniają one  98% łącznej liczby osób pracujących w rolnictwie w przeliczeniu na pełnozatrudnionych (pracujących 2200 godzin rocznie).

 

Tabela 1. Struktura prawno-własnościowa r...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 22:49