StoryEditor

Dodatkowe opłaty tylko dla największych rolników

Szykowana przez rząd opłata za korzystanie z podziemnych wód dotknie tylko 60 tysięcy wielkotowarowych gospodarstw rolnych – zapewnia Ministerstwo Środowiska. Oznacza to, że tylko 8% rolników w kraju musi się liczyć z dodatkowymi kosztami.
23.07.2016., 10:07h

Resort środowiska tłumaczył się w Sejmie z nowych opłat wodnych z powodu interpelacji posła Jana Łopoty z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zapytał on czy nowe prawo wodne dotknie rolników, którzy korzystają ze studni głębionych. Powołał się na publikacje prasowe według których w efekcie koszty prowadzenia kilkunastohektarowego gospodarstwo wzrosną o kilka tysięcy złotych rocznie.

Unijny wymóg

Wiceminister środowiska Mariusz Gajda tłumaczył, że obowiązek nałożenia opłat za wodę nakłada na Polskę Ramowa Dyrektywa Wodna, a bez jej implementacji Polska straciłaby środki unijne. Wiceminister Gajda przypomniał także, że jest już wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący naruszenia Ramowej Dyrektywy Wodnej w zakresie zwrotu kosztów usług wodnych.

– W pierwszej wersji opłaty były duże, ale ponieważ dochodowości sektora rolnictwa jest niewielka, te opłaty zostały bardzo mocno obniżone. Za wody powierzchniowe nie będzie opłat, czyli za wody w rowach. Za wody podziemne będą opłaty, ale tylko w przypadku, gdy ten pobór wody będzie wyższy od tzw. zwykłego wykorzystania- powiedział w Sejmie wiceminister środowiska Mariusz Gajda. ...

Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 01:53