StoryEditor

Dopłaty: skąd opóźnienia? Wywiad z prezesem ARiMR

Kampania wypłacania dopłat za 2016 rok za nami, ale nie wszystko poszło po myśli rolników i ARiMR. Rozmawiamy o tym z prezesem Agencji Dariuszem Golcem.
24.07.2017., 16:07h
Karol Bujoczek: Jeszcze kilka dni temu ok. 4000 rolników nie otrzymało nadal dopłat bezpośrednich za 2016 rok. Czy to już jest zamknięta sprawa?

Dariusz Golec: Do wyjaśnienia zostały najbardziej skomplikowane sprawy, ale liczba wnioskodawców czekających na wypłatę środków sukcesywnie się zmniejsza

K.B.: A z czego wynikały te opóźnienia i rolnicy nie otrzymali dopłat? Powinny być wypłacone do 30 czerwca…

D. G.: Do 30 czerwca mamy ustawowy obowiązek wypłaty dopłat. Ze względu na potencjalne sankcje powinniśmy osiągnąć poziom 95% koperty finansowej. W tym roku wypłaty dopłat zostały zrealizowane na absolutnie rekordowym poziomie – 99,5%. Natomiast pojawiły się lokalne problemy np. w województwie kujawsko-pomorskim.

K. B.: To nie dotyczyło tylko jednego województwa. Telefony do redakcji były też z Dolnego Śląska...

D. G.: Wiem o kłopotach zgłaszanych przez kujawsko-pomorski Oddział Regionalny. 
O problemach na Dolnym Śląsku nie słyszałem. Musielibyśmy zweryfikować numery producentów i sprawdzić konkretne przypadki.

K. B.: Proszę powiedzieć jakie są konsekwencje dla Agencji, bo rolnik jak się spóźni z wnioskiem, to za każdy dzień ...
Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 20:31