Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Francja: kraj pochodzenia mięsa w menu lokali gastronomicznych

Od 1 marca br. francuskie lokale gastronomiczne muszą informować swoich gości, skąd pochodzi serwowane przez nie mięso. Ponadto muszą sygnalizować również, czy używają do swoich dań mięsa świeżego, schłodzonego czy mrożonego.

Dominika Mulak2 marca 2022, 10:14
Rozszerzone znakowanie pochodzenia krajowego ma zastosowanie do mięsa drobiowego, wieprzowiny i jagnięciny. Zarówno kraj hodowli, jak i kraj uboju muszą znajdować się w menu restauracji, stołówek i jadłodajni. Do tej pory informacje te można było znaleźć jedynie w przypadku sprzedaży w supermarketach i sklepach mięsnych. W przypadku mięsa wołowego etykietowanie obowiązuje we Francji od 2002 roku.

Ponieważ Francja liczy na znakowanie pochodzenia na mocy prawa UE, okres obowiązywania tego rozporządzenia wynosi dwa lata. Jak wyjaśniła rzeczniczka francuskiego Ministerstwa Rolnictwa, rząd Francji chce w ten sposób wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów w zakresie przejrzystości informacji na temat żywności.

Krajowi hodowcy zwierząt również powinni być wspierani przez znakowanie pochodzenia krajowego. Jak wynika z szacunków, tylko około 50% mięsa w szkolnych stołówkach w tym kraju pochodzi z Francji. Obowiązek etykietowania powinien sprawić, że sektor gastronomiczny będzie w większym stopniu korzystał z dostaw krajowych.

Rozwiązanie ogólnounijne ma zostać wypracowane do końca roku


Oprócz pochodzenia mięsa francuskie lokale gastronomiczne muszą również informować, czy używają do swoich dań mięsa świeżego, schłodzonego czy mrożonego. Na poziomie UE oznaczanie pochodzenia jest obowiązkowe tylko w przypadku niektórych rodzajów żywności pakowanej i nieopakowanej. Gdy tylko produkty zostaną przetworzone, wymóg etykietowania zostaje zniesiony.

Komisja Europejska ma zamiar przedstawić wniosek dotyczący rozszerzenia obowiązkowego oznaczania pochodzenia niektórych środków spożywczych do końca 2022 roku. 

Oprac. na podstawie www. agrarheute.com
Fot. Envanto Elements

Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ