Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Gonitwa za dzikami trwa, ale co dalej z Prawem Łowieckim?

Obrazek

Trwa ogólnokrajowe liczenie dzików oraz zamieszanie wokół wdrożenia nowych zasad szacowania i wypłaty odszkodowania za szkody łowieckie.

dr Piotr Łuczak22 października 2016, 18:26

Trwa ogólnokrajowe liczenie dzików (i przy okazji innych gatunków zwierząt łownych) oraz zamieszanie wokół wdrożenia nowych zasad szacowania i wypłaty odszkodowania za szkody łowieckie. Niedawno redakcyjny ekspert Roman Włodarz informował Państwa o projekcie odłożenia o 2 lata terminu uruchomienia Funduszu Odszkodowawczego. Do tego czasu miałyby nadal szacować szkody i wypłacać odszkodowania Koła Łowieckie.

Tymczasem dochodzą nowe informacje o kolejnych pomysłach na finansowanie odszkodowań łowieckich. Ponieważ w budżecie na 2017 roku nie przewidziano pieniędzy na uruchomienie systemu szacowania szkód przez wojewodów, rozważa się przeniesienie obowiązku szacowania i finansowania odszkodowań w części budżetowej na Lasy Państwowe, tak jak to miało miejsce do 1995 roku. W grę wchodzi, jak się szacuje, kwota ok. 300 mln zł. Takie rozwiązanie miałoby wejść w życie z początkiem 2018 roku, a więc Koła Łowieckie w 2017 roku nadal będą szacować szkody na własny rachunek.

Tymczasem 20 września br. Rada Ministrów przyjęła ostatecznie projekt tzw. dużej zmiany Prawa Łowieckiego i zdecydowała o skierowaniu go do Sejmu. Ten projekt zasadniczo ma związek z realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 roku i w ogóle nie dotyczy problemu szkód łowieckich – informuje Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej.

Szyszko i Jurgiel: kto komu pogoni dzika?

Przypomnijmy, że Minister środowiska Jan Szyszko zarządził od 13 października przeganianie dzików w kraju, w celu ustalenia ich liczebności. Dotarliśmy do ciekawych dokumentów, z których wynika, że dziki ma gonić kto żyw: pracownicy Lasów Państwowych, izby rolnicze, samorządy. Lektura pokazuje, że pomiędzy ministrem środowiska a Polskim Związkiem Łowieckim jest wielka symbioza. Co więcej, krytykowany przez rolników model rolnictwa jest wg Szyszki w Polsce optymalny, co uderza w retorykę resortu rolnictwa. Widać więc duży rozziew w samym PiS co do kwestii zrozumienia znaczenia wagi rolnictwa.

Pisma dostępne TUTAJ.Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)