StoryEditor

Grupa Azoty sięga po satelity

Już wkrótce Grupa Azoty uruchomi pilotażowy program informujący gospodarstwa rolne o zmianach w kondycji upraw w oparciu o obserwacje satelitarne. Udostępniana aplikacja umożliwi także bezpośrednią komunikację z rozsiewaczem precyzyjnym, gospodarowanie zasobami wodnymi w glebie, a nawet prognozowanie plonów.
25.05.2017., 14:05h

Grupa Azoty uruchomi pilotażowy program informujący gospodarstwa rolne o zmianach w kondycji upraw w oparciu o obserwacje satelitarne. Udostępniana aplikacja umożliwi także bezpośrednią komunikację z rozsiewaczem precyzyjnym, gospodarowanie zasobami wodnymi w glebie, a nawet prognozowanie plonów.

Aplikacja opierać się będzie na know-how firmy SatAgro, znanej Czytelnikom „top agrar Polska” z analiz plonów, które zamieszczamy dorocznie a naszym kwartalniku „top agroszef Premium”.

Weryfikacja stanu upraw bazuje na bezpośrednim dostępie do obserwacji satelitarnych NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej (program Copernicus), a także prywatnych operatorów. Jak podaje komunikat Grupy Azoty, jej klienci-rolnicy będą mogli korzystać z narzędzi przetwarzających dane dotyczące poszczególnych pól uprawnych i pozwalających efektywnie zarządzać gospodarstwem. Aplikacja oferowana przez Grupę Azoty umożliwi zdalne monitorowanie rozwoju upraw, obserwowanie skutków pogody i zabiegów agronomicznych, a także analizowanie danych historycznych. 


Rusza pilotaż

Pilotaż programu realizowany będzie do listopada 2017 roku. W przypadku pozytywnego przebiegu testu strony umowy uruchomią prace nad zintegrowaniem funkcjonalności SatAgro z aplikacjami Grupy Azoty. 


– Dane z aplikacji mogą przynieść rolnikom realne korzyści. Pozwalają na zwiększenie efektywności gospodarstwa poprzez precyzyjną aplikację nawozów, a także środków ochrony roślin. Co równie ważne, nowoczesne rozwiązania z jednej strony umożliwiają znaczące oszczędności, z drugiej zaś pozwalają realizować działania w sposób bardziej precyzyjny – mówi Piotr Zarosiński, dyrektor departamentu korporacyjnego handlu nawozami.

Przypomina jednocześnie, że zgodnie z zapisami strategii koncernu, jego firma przeznaczać będzie rocznie 1 procent swych przychodów na działania w obszarze badań, rozwoju i innowacji. W tym zakresie Grupa współpracuje zarówno z Pałacem Prezydenckim, w ramach programu „Startupy w Pałacu”, jak również samodzielnie wyszukuje ciekawe przedsięwzięcia

Przypomnijmy, że Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.
Opr. pł

Fot. Firmowe

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 02:21