StoryEditor

KE chce zaostrzyć przepisy ws. zanieczyszczenia gleby, powietrza i wody

KE zamierza zaostrzyć przepisy, które mają przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby i stosowania chemikaliów. 
14.05.2021., 12:05h
Komisja Europejska przedstawiła w tym tygodniu plan działania na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby. Plan jest ambitny, bo do 2050 roku poziom emisji zanieczyszczeń ma być zerowy. 

W opublikowanym dokumencie KE określa cele, które chce osiągnąć na drodze do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby do 2030 roku. Jednym z nich jest poprawienie jakości gleby. KE chce to osiągnąć poprzez ograniczenie utraty składników pokarmowych i stosowania pestycydów chemicznych o 50 proc.

Z kolei jakość wody ma być lepsza dzięki zmniejszeniu ilości zanieczyszczeń, odpadów z tworzyw sztucznych w morzu (o 50 proc.) i uwalnianych do środowiska mikrodrobin plastiku (o 30 proc.).

Cele na 2030 r. obejmują także redukcję ekosystemów, w których zanieczyszczenie powietrza zagraża różnorodności biologicznej.

Jak podaje Reuters, aby osiągnąć te cele, KE zaproponuje m.in. środki mające na celu stopniowe wycofywanie substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego - chemikaliów wpływających na hormony. KE rozważy też ograniczenie emisji amoniaku z hodowli i fabryk oraz zrewiduje przepisy dotyczące pestycydów w celu ograniczenia ich stosowania.

- Zanieczyszczenie środowiska negatywnie wpływa na nasze zdrowie, zwłaszcza na grupy najbardziej narażone społecznie, a także jest jednym z głównych czynników powodujących utratę różnorodności biologicznej. Rola UE, by przewodzić globalnej walce z zanieczyszczeniami, jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek - powiedział komisarz UE ds. środowiska Virginius Sinkevicius.

Kamila Szałaj, oprac. na podst. KE, Reuters
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 20:30