Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Korekta VAT za środki trwałe

Obrazek

Otrzymaliśmy takie pytanie od naszego Czytelnika: Rezygnując z pełnych rozliczeń VAT trzeba oddać tę część odzyskanego podatku który przypada na kupione maszyny w ostatnich 5 latach o wartości powyżej 15 tys. zł.  A co gdy kupiłem maszyny przed przejściem na pełne rozliczenia? Czy też w ciągu pięciu lat mogę odliczyć proporcjonalną część zapłaconego VAT-u? Jeśli tak, to czy obowiązuje jakaś specjalne procedura?

dr Piotr Łuczak16 maja 2015, 06:52

Odpowiedź: W latach 2013 i 2014 pojawiły się interpretacje indywidualne, z których wynika, że po rezygnacji ze zwolnienia można w pewnych sytuacjach odliczyć część VAT od wcześniej nabytych środków trwałych. Zasady tego odliczenia są określone w art. 91, to tzw. odwrotna korekta w zakresie dotyczącym wyłącznie korekty dla środków trwałych o wartości początkowej netto poniżej 15 tys. zł i środków trwałych o wartości ponad 15 tys. zł. Korekty za środki trwałe o wartości poniżej 15 tys. zł i nie starsze niż 12 miesięcy dokonuje się jednorazowo za miesiąc, w którym doszło do rezygnacji ze zwolnienia.

Korekty za pozostałe środki tego typu dokonuje się proporcjonalnie do upływu okresu korekty, tj. 5 lat od środków trwałych ruchomych i 10 lat od budynków i budowli. Np. rolnik ryczałtowy zakupił w 2013 roku ciągnik o wartości 200 tys. zł netto, a 1 stycznia 2015 roku zrezygnował ze zwolnienia. Dla takiego środka okres korekty wynosi 5 lat, licząc od roku nabycia. Zatem rolnik może w deklaracji VAT 7 za styczeń 2015 roku odliczyć 1/5 VAT (9200 zł) i takie same kwoty w latach 2016-2017 w deklaracjach za styczeń danego roku – łącznie 4/5 wartości VAT naliczonego.

Należy podkreślić, że istnieje też możliwość dokonania korekty za towary  (nie starsze niż 1 rok) stanowiące w dniu rezygnacji ze zwolnienia zapasy w gospodarstwie.


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy