StoryEditor

Martwa polisa na żniwa

Odszkodowanie z polisy OC rolników wypłacane jest tylko wtedy, gdy pracuje się u siebie, a szkoda powstała u osoby trzeciej. Gdy przeprowadza się usługi, np. u sąsiada – nawet bezpłatne, ta polisa jest martwa, a za straty nie będzie odszkodowania.
28.10.2016., 14:10h

Ta żniwna historia jest prawdziwa, a jej bohaterami jest dwóch rolników – kolegów od lat. Telefonicznie zgłosili się do redakcji, by podzielić się nią na naszych łamach, po to tylko, by przestrzec innych rolników, jak istotny jest wybór polisy oraz zakładu ubezpieczeń.

Oni już są mądrzy po szkodzie, bo na własnej skórze przekonali się, jakie współcześnie czyhają zagrożenia w dobie specjalizacji i koncentracji produkcji rolnej, upowszechnienia bardzo kosztownego sprzętu, a jednocześnie niska jest świadomość ubezpieczeniowa rolników, potęgowana nonszalanckim wręcz podejściem do nich agentów ubezpieczeniowych – typowe „sprzedaj polisę” i wio, dalej. Na prośbę rozmówców ukryliśmy ich tożsamość, podajemy tylko, że zdarzenia miały miejsce w jednej z gmin woj. lubelskiego.

Kolega koledze

Obaj prowadzą ponad 100-hektarowe gospodarstwa. Jeden z nich dodatkowo kilka lat temu założył firmę specjalizującą się w usługach dla rolnictwa, m.in. wykonuje omłoty kombajnem – nazwijmy go „rolnikiem-przedsiębiorcą”. W tym celu kupił za kilkaset tysięcy zł używany, ale bardzo nowoczesny, skomputeryzowany kombajn produkcji zachodniej. Drugi z nich – nazwijmy go tylko „rolnikiem” – ma swojego wysłużonego Bizona, ale ze względu na jego awaryjność i troszcząc się o szybki sprzęt zbóż z pola postanawia wynająć pierwszego.

 

Sierpień br., szaleją ponad 30-stopniowe upały, są żniwa. Rolnik-przedsiębiorca zdążył już niemal sprzatnąć swoje zasiewy. Udaje się kilka kilometrów dalej na 11-hektarowy łan kolegi. Pszenica jest tęga, z nieba leje się żar. Młóci kilkaset metrów i nagle w lusterku dostrzega kłeby dymu...

as

Więcej przeczytasz w listopadowym wydaniu "top agrar Polska" od str. 50. Zachęcamy do lektury!

Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 16:56