StoryEditor

Na Dolnym Śląsku sieją już jare

  Docierają do naszej redakcji informacje z woj. dolnośląskiego, że punktowo są rejony gdzie rolnicy zaczynają siać zboża jare – pszenicę lub jęczmień. Pytanie czy nie jest to za wcześnie?
08.03.2017., 11:03h

Zboża jare w zasadzie nie mają takich sztywnych stref i terminów siewu, jak zboża ozime. Generalnie wszystko zależy od tego czy można wjechać na pole. Korzyścią z tak wczesnego terminu siewu jest na pewno lepsze wykorzystanie zasobu wody pozimowej i aktualnych opadów. Tym bardziej, że coraz częściej bolączką dla upraw ozimych jest brak wody i susza wiosenna. Mniejszym ryzykiem w tym wypadku będzie ewentualny przymrozek czy spowolnienie rozwoju niż ewentualne drastyczne skutki suszy wiosennej.

Częściowo przesiewy dotyczą stanowisk po rzepakach, które wprawdzie przezimowały, ale wykształciły jesienią zaledwie 3–4 liście i mały bardzo słabą obsadę. Generalnie plantacje takie nie rokują wysokich plonów i stąd decyzje o ich przesianiu zbożami jarymi. Dotyczy to w głównej mierze słabszych stanowisk o lekkiej glebie i przepuszczalnym podglebiu, gdzie można już wjechać w pole.

 

 

W tamtym rejonie generalnie zboża ozime przezimowały – nie widać jeszcze wymarzniętych. Generalnie gorzej wyglądają plantacje z późnych siewów, np. po kukurydzy czy burakach. Te, które przed zimą wykształciły 1–2 liście. W tym wypadku teraz najważniejsze jest żeby jak najszybciej podać im azot. 

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 09:24