StoryEditor

Nocne prace polowe będą legalne?

Ministerstwo rolnictwa planuje zalegalizować głośne, nocne prace polowe z użyciem ciężkiego sprzętu pomiędzy 1 lipca a 30 września. To efekt skarg na nieprzestrzeganie ciszy nocnej z jakimi coraz częściej muszą mierzyć się rolnicy. Nowe przepisy mają wejść w życie do końca roku.
26.07.2021., 13:07h

Sprawą możliwości wykonywania określonych prac w gospodarstwie w porze nocnej zainteresował się poseł Norbert Kaczmarczyk, który zauważył, że pewne prace polowe z wykorzystaniem ciężkich maszyn rolniczych, szczególnie w okresie żniw, muszą być wykonywane w nocy. - Jak wynika z przekazów medialnych, nierzadko zdarza się, że rolnicy pracujący nocą narażeni są na konsekwencje w postaci nałożenia na nich mandatu za naruszenie ciszy nocnej – napisał w interpelacji poseł N. Kaczmarczyk, który zapytał MRiRW, na kiedy planuje się wdrożenie nowych norm regulujących wykonywanie koniecznych prac rolniczych w nocy. 


Art. 51 do zmiany

Przepis art. 51 kodeksu wykroczeń, stanowi: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.


Przepis ten stał się w ostatnich latach często wykorzystywany na terenach wiejskich do karania rolników, pracujących zwłaszcza podczas spiętrzenia prac polowych w okresie żniw, w godzinach porannych lub nocnych. Służby porządkowe, zwłaszcza policję wzywali, mieszk...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 16:42