Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Od 2027 r. zakaz hodowli futerkowych?

Obrazek

W Sejmie zaprezentowano ustawę wprowadzającą 1 stycznia 2027 r. zakaz hodowli zwierząt na futra. Partia Zielonych przewiduje w niej degresywny system odszkodowań dla rolników oraz odprawy dla pracowników.

wk7 czerwca 2022, 16:43

- Jako partia Zieloni z dumą prezentujemy projekt ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futra. Liczymy, że w polskim Sejmie znajdzie się wiele posłów i posłanek, którzy ten projekt poprą. Jest to wyjątkowa szansa, aby 1 stycznia 2027 r. odesłać futra do historii. – mówiła dzisiaj w Sejmie na konferencji prasowej posłanka Małgorzata Tracz z Partii Zielonych.

Odszkodowania i odprawy

Zdaniem autorów ustawy projekt jest propozycją umowy społecznej, która uwzględnia interesy różnych stron zaangażowanych w hodowlę zwierząt futerkowych. Dlatego przewidziano odszkodowania dla hodowców. W pierwszym roku funkcjonowania nowych przepisów rolnicy otrzymają 50% średniego rocznego przychodu, a potem co roku będzie to zmniejszało odpowiednio 40%, 30%, 20% i 10%. W projekcie przewidziano także odprawy dla pracowników ferm w wysokości 6 miesięcznych pensji.

Odszkodowanie będzie wypłacane z budżetu państwa na wniosek rolnika lub podmiotu prowadzącego fermę zwierząt futerkowych. Rząd na wydanie decyzji będzie miał trzy miesiące, a strona niezadowolona będzie mogła odwołać się do sądu. Oddanie sprawy do sądu nie będzie hamowało wypłaty pieniędzy przyznanych przez rząd.

Najlepszy moment ?

Zdaniem Zielonych zakaz hodowli cieszy się ogromnym poparciem społecznym a ludzie coraz mniej chętnie kupują ubrania z futer. Moment wprowadzenia zakazu jest także dobru ponieważ branża futrzarska jest w kryzysie finansowym (m.in. z powodu epidemii koronawirusa wśród norek). Projekt powstał na bazie dotychczasowych doświadczeń związanych z dwiema ustawami przewidujących zakaz hodowli zwierząt na futra oraz poprzez analizę podobnych legislacji zagranicą. Autorzy ustawy zwrócili się także do rządu o dane podatkowe branży. – Te wszystkie czynniki sprawiają, że nie będzie lepszego momentu na to, by w polskim Sejmie procedować projekt zakazu hodowli zwierząt na futra. Mamy już informację od wielu posłów i posłanek, że bardzo chętnie poprą nasz projekt – mówiła posłanka M. Tracz.

W momencie wejście ustawy w życie nie będzie można zakładać nowych ferm oraz zwiększać obsady w już istniejących.

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)