StoryEditor

Od 2027 r. zakaz hodowli futerkowych?

W Sejmie zaprezentowano ustawę wprowadzającą 1 stycznia 2027 r. zakaz hodowli zwierząt na futra. Partia Zielonych przewiduje w niej degresywny system odszkodowań dla rolników oraz odprawy dla pracowników.
07.06.2022., 13:06h

- Jako partia Zieloni z dumą prezentujemy projekt ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futra. Liczymy, że w polskim Sejmie znajdzie się wiele posłów i posłanek, którzy ten projekt poprą. Jest to wyjątkowa szansa, aby 1 stycznia 2027 r. odesłać futra do historii. – mówiła dzisiaj w Sejmie na konferencji prasowej posłanka Małgorzata Tracz z Partii Zielonych.

Odszkodowania i odprawy

Zdaniem autorów ustawy projekt jest propozycją umowy społecznej, która uwzględnia interesy różnych stron zaangażowanych w hodowlę zwierząt futerkowych. Dlatego przewidziano odszkodowania dla hodowców. W pierwszym roku funkcjonowania nowych przepisów rolnicy otrzymają 50% średniego rocznego przychodu, a potem co roku będzie to zmniejszało odpowiednio 40%, 30%, 20% i 10%. W projekcie przewidziano także odprawy dla pracowników ferm w wysokości 6 miesięcznych pensji.

Odszkodowanie będzie wypłacane z budżetu państwa na wniosek rolnika lub podmiotu prowadzącego fermę zwierząt futerkowych. Rząd na wydanie decyzji będzie miał trzy miesiące, a strona niezadowolona będzie mogła odwołać się do sądu. Oddanie sprawy do sądu nie będzie hamowało wypłaty pieniędzy przyznanych...

Pozostało 50% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 13:21